Forum Dialogu chciało zwrócić uwagę młodych ludzi na miejsca związane z żydowską historią Warszawy. Dlatego jako pierwsze organizowało dla licealistów wycieczki po żydowskiej Warszawie. Proponowało cztery trasy wypraw: po cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej, w okolicach pl. Grzybowskiego, po dawnym terenie getta oraz po żydowskiej Pradze. Przy jakiej ulicy stała synagoga na Pradze? Gdzie przebiegały granice getta? Jak przed wojną wyglądała ul. Próżna? Na większość z tych pytań przeciętny licealista odpowiedziałby „nie wiem”. Zdobyciu wiedzy na ten temat służyły nietypowe lekcje historii – wycieczki pokazujące zapomnianą żydowską część stolicy. Ich celem było przybliżenie młodzieży licealnej miejsc na terenie stolicy, które związane są z historią Żydów. Wyprawy były czymś więcej niż wycieczki i lekcje historii – znaczącą rolę odgrywała w nich samodzielna praca młodych ludzi na podstawie tekstów źródłowych dostarczonych przez organizatorów. Obecnie wycieczki stanowią integralną część programu Szkoła Dialogu odbywającego się w Warszawie. Trasy wycieczek:
„Mowa kamieni” to wycieczka, podczas której poznanie cmentarza żydowskiego odbywało się na podstawie samodzielnej pracy z porównawczym materiałem fotograficznym i w terenie. To pozwalało na poznanie specyfiki żydowskich inskrypcji nagrobnych, zapoznania się nie tylko z kulturą żydowską, lecz także z historiami znanych osób tu spoczywających. W Warszawie, która została zniszczona, można poznać życie żydowskie metropolii przez eksplorowanie nekropolii – wielkiego cmentarza, dającego najlepsze świadectwo bogactwa życia i różnorodności warszawskich Żydów.
„Próżna wczoraj i dziś” dawała możliwość poznania jedynej w całości ocalałej z warszawskiego getta ulicy, jeszcze przed jej renowacją.