• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

Rada Programowa Forum Dialogu jest organem doradczym względem zarządu fundacji. Stanowi przestrzeń wzajemnej interakcji między środowiskiem akademickim a zespołem Forum Dialogu w zakresie tematów, form i metod działania fundacji. Członkowie Rady, wiodący przedstawiciele różnych dyscyplin akademickich, stanowią wsparcie w wyznaczaniu kierunków działania Forum Dialogu oraz zapewnieniu merytorycznej i naukowej jakości programów fundacji.

Michał Bilewicz

przewodniczący Rady Programowej

Psycholog społeczny, profesor Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Zajmuje się badaniami uprzedzeń, konfliktów międzygrupowych, antysemityzmu i dehumanizacji. W latach 2005-2019 wiceprezes Forum Dialogu.

Barbara Engelking

Profesor doktor habilitowana, z wykształcenia psycholog, kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Od ponad 30 lat zajmuje się badaniem Zagłady i jej konsekwencjami. Jest autorką lub współautorką kilkunastu książek dotyczących Zagłady Żydów w Polsce.

Agnieszka Haska

Doktor, socjolożka, antropolożka kultury, adiunktka w Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze obejmują szerokie spektrum tematów – od dyskursu o kolaboracji podczas II wojny światowej, poprzez historie prób ratowania Żydów dzięki paszportom innych państw, aż do antropologicznego spojrzenia na różne formy pamięci i postpamięci. Autorka m.in. książek: Jestem Żydem, chcę wejść. Hotel Polski w Warszawie 1943 (2006) oraz Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie (2018).

Mikołaj Herbst

Profesor UW, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Columbia Cooperative Program in Economics realizowanego wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Columbia University w Nowym Jorku. Stypendysta Uniwersytetu w Trieście, programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców, oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Kierownik i uczestnik licznych projektów badawczych, w większości dotyczących problematyki edukacyjnej, a także konsultant w projektach organizowanych przez OECD, Międzynarodową Organizację Pracy i Bank Światowy. Pracował również jako konsultant krajowy i międzynarodowy w dziedzinie zarządzania systemami oświaty, rozwoju regionalnego i lokalnego.

Kamil Kijek

Historyk i socjolog, pracownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował na uniwersytetach w Jerozolimie, Tel Awiwie, Hajfie i University College w Londynie, był stażystą w Center for Jewish History, na Uniwersytecie Nowojorskim i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej w drugiej połowie XIX i w XX wieku, relacji między teorią społeczną, historią polityczną a historią społeczną i kulturową, dziejach syjonizmu, społeczności żydowskiej w Palestynie/Ziemi Izraela w XIX i XX wieku. W latach 2001-2007 pracował jako edukator z ramienia American Jewish Joint Distribution Committee na koloniach żydowskich w Polsce i na Węgrzech. W latach 2007-2012 współpracował ze Stowarzyszeniem Żydowskiego Instytutu Historycznego w pracach nad wystawą stałą Muzeum „Polin”. Autor m.in. Dzieci modernizmu. Świadomość i socjalizacja polityczna młodzieży żydowskiej w Polsce międzywojennej (2017).

Justyna Kowalska-Leder

Doktor habilitowana, kulturoznawczyni, wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie kieruje Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Autorka książek Doświadczenie Zagłady z perspektywy dziecka w polskiej literaturze dokumentu osobistego (2009) oraz „Nie wiem, jak ich mam cenić…” Strefa ambiwalencji w świadectwach Polaków i Żydów (2019), a także naukowej edycji dziennika Reni Knoll (2012); współautorka i współredaktorka tomu Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017).

Stanisław Krajewski

Profesor zwyczajny na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał doktorat z matematyki, habilitację z filozofii i tytuł profesora nauk humanistycznych. Aktywny uczestnik odrodzenia życia żydowskiego w Polsce jeszcze przed rokiem 1989, potem czynny w żydowskim życiu organizacyjnym. Jest współtwórcą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, której współprzewodniczy od niemal 30 lat. Współtworzył wystawę Powojnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor książek i artykułów z dotyczących logiki, filozofii matematyki, judaizmu, historii i doświadczeń Żydów, dialogu międzyreligijnego. Wśród jego książek są: Żydzi, judaizm, Polska (1997), 54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas (2004), Poland and the Jews. Reflections of a Polish Polish Jew (2005), Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła (2007), Nasza żydowskość (2010), Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijaństwu, What I Owe to Interreligious Dialogue and Christianity (2017), Żydzi w Polsce – i w Tatrach też (2019), a także Twierdzenie Gödla i jego interpretacje filozoficzne: od mechanicyzmu do postmodernizmu (2003) oraz Czy matematyka jest nauką humanistyczną? (2011).

Łukasz Krzyżanowski

Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2016–2018 pracował na Freie Universität w Berlinie, był także adiunktem w Instytucie Historycznym UW. Jest autorem książki Dom, którego nie było: Powroty ocalałych do powojennego miasta wydanej w 2016 roku (II wydanie w 2018). W czerwcu 2020 roku nakładem Harvard University Press wydał Ghost Citizens: Jewish Return to a Postwar City. Przebywał na stypendiach na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Jad Waszem, był także stypendystą Claims Conference (Kagan Fellowship) oraz Narodowego Centrum Nauki. W centrum jego zainteresowań badawczych znajduje się doświadczenie ocalałych z Zagłady tuż po II wojnie światowej oraz społeczna historia Polski pod okupacją niemiecką i w czasie Holokaustu.

Roma Sendyka

Doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, działa w Kolektywie Kuratorskim. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci. Autorka książek Nowoczesny esej. Studium historycznej świadomości gatunku (Kraków 2006), Od kultury ja do kultury siebie (Kraków 2015), współredaktorka kilku tomów na temat badań nad pamięcią. W 2011 uczyła na University of Chicago. Kierowała zespołem grantu Nieupamiętnione miejsca ludobójstwa i ich wpływ na pamięć zbiorową, tożsamość kulturową, postawy etyczne i relacje międzykulturowe we współczesnej Polsce (NPRH, 2016-2019) oraz grantem Awkward Objects of Genocide w ramach projektu Transmitting Contentious Cultural Heritages with the Arts: From Intervention to Co-Production (Horizon 2020, 2016–2019). Współkuratorka wystawy Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady (2018–2019). Obecnie pracuje nad teorią nie-miejsc pamięci i wizualnymi badaniami w kontekście ludobójstwa.

Dariusz Stola

Profesor, doktor habilitowany, jest historykiem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmował się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX w. Opublikował ponad 150 artykułów naukowych i dziesięć książek, w tym: Nadzieja i zagłada (1995); Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968 (2000); Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989 (2010); Patterns of Migration in Central Europe (2001, z C. Wallace); PZPR jako machina władzy (2012, z K. Persakiem). Jego książki był kilkakrotnie nagradzane, a on sam odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w badaniach historii Polski i Medalem Uniwersytetu Warszawskiego za wkład w badania migracji. Zasiada w Komitecie Nauk Historycznych i Komitecie Badań nad Migracjami PAN, a także w radach naukowych kilku instytucji i czasopism w kraju i za granicą. Oprócz pracy naukowej pełnił funkcje dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2014-2019) i prorektora Collegium Civitas (2002-2011).