• Co nowego

    w Forum Dialogu?

W dniach 2-3 marca odbyło się seminarium dla nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych z woj. podlaskiego i woj. mazowieckiego. Punktem wyjścia do rozważań o polsko-żydowskiej historii były wątki z filmu „Kto napisze naszą historię”, który opowiada niezwykłą historię Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Archiwum, jedno z najważniejszych źródeł o zagładzie polskich Żydów, zostało odnalezione po wojnie i wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.

Idee tworzącej archiwum konspiracyjnej grupy Oneg Szabat staraliśmy się przełożyć na konkretne narzędzia edukacyjne. Życiu przedwojennej społeczności żydowskiej przyglądaliśmy się z perspektywy oddolnie pisanej historii, nadającej podmiotowość zwykłym ludziom i ukazującej różnorodność ich losów.

Seminarium było przestrzenią do dyskusji o tym, jak mówić o historii i kulturze polskich Żydów z dala od utartych opowieści, a stawiając na jednostkowe, lokalne doświadczenia. Uczestnicy uzyskali wskazówki, jak odkrywać lokalną żydowską historię, jak szukać informacji w internetowych archiwach, a także jak można dotrzeć do materiałów z Archiwum Ringelbluma dostępnych online dotyczących wybranego regionu.

Podczas spotkania rozmawialiśmy także o tym, jak można budować zaangażowanie młodzieży. Zaprezentowaliśmy i wspólnie omówiliśmy ćwiczenia możliwe do przeprowadzenia w klasie. Częścią seminarium było także inspirujące spotkanie z Mariuszem Sokołowskim, nauczycielem z Wasilkowa i Białegostoku, który od lat działa z uczniami i uczennicami na rzecz pamięci o Żydach ze swojego miasta.