• Co nowego

    w Forum Dialogu?

W lutym odbył się szereg spotkań z cyklu „Zoom na Forum”, który pozwala nam pielęgnować kontakty z odbiorcami naszych programów i sojusznikami pomimo ograniczeń związanych z pandemią.  Zorganizowaliśmy dwie wirtualne wycieczki z przewodnikami: po Izraelu dla polskich odbiorców, a dla publiczności z zagranicy po Łodzi. Polscy odbiorcy mieli także okazję zobaczyć i dowiedzieć się więcej o nowo otwartej stałej wystawie o historii obozu zagłady w Sobiborze i Akcji Reinhardt w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze podczas spotkania z kierownikiem Muzeum Tomaszem Oleksym-Zborowskim.

Odbyła się również seria merytorycznych spotkań dla międzynarodowej publiczności, m. in. o badaniach nad Zagładą w Polsce. Dwoje badaczy z Polskiej Akademii Nauk, socjolożka i antropolożka Agnieszka Haska oraz historyk Krzysztof Persak omówili rozwijający się w Polsce dorobek naukowy dotyczący Holokaustu na ziemiach polskich . Przedstawili najważniejsze ustalenia i publiczny odbiór publikacji opisujących losy Żydów i postawy Polaków w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

Z myślą o tym, że wielu międzynarodowych Przyjaciół Forum interesuje się stanem społeczeństwa obywatelskiego, edukacją i polityką pamięci w Polsce, do rozmowy o aktualnej sytuacji w polskim społeczeństwie zaprosiliśmy Agatę Szczęśniak, dziennikarkę i komentatorkę polityczną. Spotkaliśmy się także z Patrycją Dołowy, która podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat literatury i sztuki poświęconej doświadczeniom żydowskich kobiet w XX-wiecznej Polsce.