• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

W 2014 r. świętowaliśmy 25 lat zmian politycznych, ekonomicznych i społecznych. W ramach obchodów 25-lecia wolnych wyborów oraz przy okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Forum Dialogu przygotowało wystawę zewnętrzną poświęconą przemianom, jakie w ciągu ostatnich 25 lat dokonały się na polu dialogu polsko-żydowskiego. Wystawa dostępna była przez ponad miesiąc, tuż przy nowo otwartym muzeum.
Mamy za sobą 25 lat zmian politycznych, ekonomicznych i społecznych. Relacje polsko-żydowskie podlegały transformacji razem z Polską.

W 1989 r., prawie pół wieku po Zagładzie i po latach komunizmu, wolna Polska zastała nas z dziedzictwem zamkniętych granic, braku relacji dyplomatycznych z Izraelem i z niemożliwością publicznej dyskusji na jakikolwiek temat związany z historią polskich Żydów. Dziś Polska jest zupełnie innym krajem, a zmiana dokonuje się w całym kraju. Wiele jest wciąż do zrobienia, ale też wiele osób nad tym pracuje. Warto docenić, ile już udało się zrobić.

Ekspozycja pokazywała ogrom inicjatyw, jakie wyrosły w ciągu ostatnich 25 lat. Oddolne i odgórne, lokalne i centralne, w małych i dużych miastach. Opowiadała o dorobku młodzieży uczestniczącej w programie Szkoła Dialogu, który otwiera oczy młodym ludziom na to, co zapomniane – żydowską historię ich miejsca zamieszkania. Ukazywała też wybrane historie Liderów Dialogu – ludzi zaangażowanych w dialog polsko-żydowski, zajmujących się ochroną dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. Często pokonując trudności i obojętność, zmieniają oni rzeczywistość wokół siebie.

Wreszcie, wystawa poruszała temat polskich Żydów, którzy odwiedzają Polskę i konfrontując swoje wyobrażenia na temat Polski z dzisiejszą rzeczywistością, odkrywają wspólną, złożoną historię. Dzięki Szkole Dialogu spotykają młodych Polaków, którzy stają się ich przewodnikami. Wystawie towarzyszył również katalog.

fot. Z.Furgał

Instytucje wspierające

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logotypMSZ_A_kolor