Zamość
Odbudowujemy więzi
lipiec 2016
Między 18 a 25 lipca odbyła się wizyta studyjna nauczycieli współpracujących z Facing History and Ourselves, zorganizowana przez Forum Dialogu we współpracy z Facing History and Ourselves i Ambasadą RP w Waszyngtonie. Podczas kolejnych dni wizyty w Polsce uczestnicy zwiedzili Warszawę, Lublin, Państwowe Muzeum na Majdanku. Odwiedzili również Zamość, gdzie spotkali się z uczniami Szkoły Dialogu oraz liderem dialogu, Markiem Kołconem.
W piątek 22 lipca odbyła się wyjątkowa kolacja szabatowa w Szczebrzeszynie, w której wzięli udział uczestnicy wizyty razem z mieszkającymi w okolicy Liderami Dialogu oraz absolwentami programu Szkoła Dialogu z Zamościa.
„Dla mnie jako Żydówki zgłębiającej historię Holokaustu, zgroza jest chwilami przytłaczająca. Ta zgroza buduje złość i rozczarowanie. Przyjeżdżając do Polski spodziewałam się te emocje odczuwać. Ale nigdy nie przypuszczałam, że będę czuć nadzieję. Nie przypuszczałam, że spotkam młodych ludzi, którzy tak ciężko pracują dla zachowania czegoś tak cennego. Dziękuję za naukę, inspirację i przypomnienie, że nieważne jak posępny wydaje się świat, zawsze jest szansa na wzajemną więź.”
kwiecień 2015
W piątek 24 kwietnia 2015 uczestniczki i uczestnicy programu Szkoła Dialogu w Zamościu spotkali się z grupą przedstawicieli włoskiej społeczności żydowskiej, która na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odwiedziła Polskę. Cykl szkoleń Szkoły Dialogu w klasie zakończył się zaledwie dzień wcześniej. Goście z Włoch byli więc pierwszymi odbiorcami wycieczki uczniów! Zazwyczaj spacery szlakiem Żydów zamojskich prowadzą po starej części miasta. Uczennice i uczniowie II LO wraz z nauczycielem Markiem Kołconem przygotowali natomiast wycieczkę po okolicy szkoły, Nowym Mieście, gdzie znajdowało się getto i którego historia wciąż jest nieodkryta. W projekt zaangażował się nawet lokalny ksiądz, który wypożyczył megafon. Dzięki takiemu nagłośnieniu, w wycieczce mogli uczestniczyć nie tylko goście z Włoch, ale też i przypadkowi przechodnie.
Goście byli pod wrażeniem pracy, jaka została włożona w przygotowanie wycieczki. Niektórzy z nich są nauczycielami w szkołach żydowskich. Może w przyszłości odwiedzą Zamość razem ze swoimi uczniami?
lipiec 2014
W czwartek, 3 lipca 2014, dziewięcioosobowy zespół Forum Dialogu uczestniczył w pierwszej od 75 lat oficjalnej bar micwie w Zamościu, która odbyła się w odnowionym Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu. W uroczystości wejścia w dorosłość Jake’a Wisnika, przeprowadzonej przez nowojorskiego rabina Davida Holtza uczestniczyło ponad 80 osób. Rok wcześniej rodzice Jake’a, Eva i Robert Wisnik wzięli udział w wizycie studyjnej do Polski, zorganizowanej przez Forum Dialogu, która była dla nich niezwykłym doświadczeniem.
„Forum Dialogu jest bezpośrednio odpowiedzialne za odkrycie, jak silne są nasze polskie korzenie oraz sprawienie, że niemożliwe stało się możliwe i rodzina amerykańskich reformowanych Żydów świętuje bar micwę w Polsce, kraju naszych przodków od ponad 1000 lat. Forum dosłownie zmieniło moje życie, życie Evy i naszych dzieci, w bardzo silny i głęboki sposób”, powiedział Robert podczas ceremonii.
Z Zamościem łączy ich też osobista historia – ojciec Evy, Abram Szlak urodził się tu w 1935 roku i gdyby nie wybuch wojny jego bar micwa odbyłaby się dokładnie w tej samej zamojskiej synagodze. Po uroczystości goście uczestniczyli w spacerze śladami żydowskiej historii Zamościa, zorganizowanym przez uczniów III Liceum im. C. K. Norwida – absolwentów warsztatów Szkoły Dialogu w 2014 r., programu edukacyjnego Forum Dialogu.
Przeczytaj artykuł Gazety Wyborczej o tym wyjątkowym spotkaniu.