| 2018 |
Dąbrowa Białostocka
Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika
| 2018 |
Pierwsze wzmianki o Żydach w Dąbrowie Białostockiej pochodzą z XVII wieku, w wieku XIX stanowili oni już większość mieszkańców miasta, a w 1921 roku – aż 90% ludności Dąbrowy. Niestety, prawie wszyscy zostali wymordowani przez nazistów podczas II wojny światowej. Uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika przypomnieli ich losy podczas projektu Szkoły Dialogu i zorganizowanej przez siebie wycieczki pamięci. Wzięło w niej udział około 70 osób: potomkowie dąbrowskich Żydów ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, mieszkańcy miasta i szkolni koledzy uczestników projektu. Nie zabrakło też przedstawicieli lokalnych władz.
Wycieczka skupiała się na historii dąbrowskich Żydów. Uczniowie i uczennice przywoływali konkretne nazwiska podczas odwiedzin na Rynku, w miejscu dawnych chederu, mykwy i synagogi, terenu getta. Uczestnicy i uczestniczki projektu posprzątali też cmentarz żydowski, a oprócz wycieczki w Dąbrowie odbyły się jeszcze dwa wydarzenia: warsztaty z przedstawicielem Muzeum Historii Żydów w Tykocinie oraz otwarcie wystawy „Kadisz dla Dąbrowy” i promocja książki Marka Podwala.
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: I i II klasy
Nauczycielki: Dorota Budzińska, Jolanta Konstańczuk
Trenerzy: Szymon Cymer, Hanna Nowicka
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.