Dąbrowa Tarnowska

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dąbrowa Tarnowska to miasto, które pojawia się w dokumentach już w XV w., a historia jej żydowskiej społeczności sięga wieku XVI. Przed I wojną światową stanowili oni nawet 90% mieszkańców miasta, jednak żywa obecność Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej niemal całkowicie zakończyła się w roku 1968. Dzisiaj w mieście zachowało się po nich wiele zabytków, m.in. prywatny dom modlitwy, cmentarz z ohelem i nowa synagoga, w której dziś mieści się Ośrodek Spotkania Kultur.

Uczestnicy Szkoły Dialogu – uczniowie technikum – przygotowali wycieczkę „Żydowskim szlakiem po Dąbrowie Tarnowskiej” dla innych uczniów i dyrekcji swojej szkoły, lokalnych mieszkańców oraz władz miasta.

Tradycyjna forma edukacyjnego spaceru została przez nich wzbogacona o elementy artystyczne i kulinarne; zwieńczeniem wycieczki był koncert i poczęstunek składający się z żydowskich przysmaków, a także prezentacja wystawy zdjęć i judaików przygotowane w budynku synagogi. Uczniowie organizując dodatkowe spotkanie, skorzystali z wsparcia i pomocy Ośrodka Spotkania Kultur, a także jego dyrektora.

Fot. Marcin Krotla, Joanna Sarnecka

Dąbrowa
Tarnowska

Szkoła: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Różnorodność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: koło recytatorskie i humanistyczne, klasy I-III zespołu szkół
Nauczycielka: Jolanta Świerczek-Stelmach
Trenerzy: Marcin Krotla, Joanna Sarnecka

 

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2