| 2018 |
Grudziądz
II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego
| 2018 |
Grudziądz to miasto o bogatej przedwojennej żydowskiej historii. Jej pozostałością jest między innymi piękny budynek Urzędu Stanu Cywilnego, w którym dawniej mieścił się żydowski sierociniec Fundacji K. Lachmanna. Był on jednym z elementów wycieczki pamięci zorganizowanej w czerwcu 2018 roku przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Innymi punktami wycieczki były odlewnia i emaliernia „Herzfeld Victorius”, miejsce po zniszczonej synagodze, dawny sklep kolonialny, Rynek, miejsce po fabryce mebli i pianin „Sommerfeld” i żydowskie kamienice przy ulicach miasta. Podczas wycieczki uczniowie i uczennice odczytywali wiersze Bolesława Leśmiana, rozdali też uczestnikom i uczestniczkom przepisy na żydowskie potrawy.
Dodatkowo, przed wydarzeniem uczniowie i uczennice przeprowadzili sondę uliczną dotyczącą wiedzy o żydowskiej społeczności Grudziądza wśród mieszkańców i mieszkanek miasta. Zorganizowali też zamalowywanie antysemickich napisów i symboli z kamienic w centrum miejscowości. Dzięki pomocy prywatnych sponsorów i władz Grudziądza uczestnicy i uczestniczki projektu doprowadzili też do upamiętnienia żydowskiej społeczności miasta tablicą informacyjną zamontowaną 17.06.2018 roku na ścianie Urzędu Stanu Cywilnego.
Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „ Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: I i II klasa
Nauczycielka: Anna Goszka
Trenerzy: Karolina Ufa, Karolina Jastrzębska-Mitzner
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.