| 2019 |
Hajnówka
I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie
| 2019 |
W ramach projektu Szkoły Dialogu grupa uczniów i uczennic z pierwszej klasy liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowała dla swoich kolegów i koleżanek z ławek wycieczkę pamięci śladami hajnowskich Żydów. Wydarzenie odbyło się w październiku 2019 roku i obejmowało spacer ulicami miasta oraz specjalnie przygotowaną grę „Historia Żydów Hajnowskich”. Poprzedzały je staranne przygotowania: wizyta w bibliotece, poszukiwanie materiałów w internecie i wywiad. Podczas wycieczki uczniowie i uczennice przeszli ulicami Batorego i Wierobieja, zatrzymując się przy miejscach, gdzie stały synagoga, dom modlitwy i szkoła, a także przy tablicy upamiętniającej Żydów z Hajnówki.
Wydarzenie miało swojego bohatera: grupa projektowa zapoznała kolegów z historią Naftalego Grodzieńskiego, żydowskiego mieszkańca miasta, który przeżył Holokaust. Oprócz tego uczestnicy i uczestniczki wycieczki poznali alfabet jidysz. Wycieczka okazała się dla uczniów i uczennic cennym doświadczeniem – przyznawali, że choć znali historię Holokaustu, nie wiedzieli wcześniej, jak wyglądało przedwojenne życie żydowskie w ich miasteczku.
Szkoła: I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie
Uczniowie: I klasa
Nauczycielka: Katarzyna Androsiuk
Trenerki: Hanna Nowicka, Zuzanna Piechowicz
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.