• Szkoła Dialogu

    Przekraczamy granice pamięci

Dzierżoniów to kolejny punkt na trasie naszych wakacyjnych „wizyt” w miejscowościach, w których zaangażowaliśmy młodzież w działania Szkoły Dialogu.

Ze względu na wyjątkowość Dzierżoniowa w kontekście żydowskiej historii uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej stanęli przed niełatwym zadaniem, pracując nad swoim projektem. W czasach powojennych ich miasto stało się bowiem największym ośrodkiem żydowskiego osadnictwa na terenach polskich.

Przedstawiając inne miejscowości, które wzięły udział w ostatniej edycji Szkoły Dialogu, pisaliśmy m. in. o Sarnakach, z których duża część Ocalałych udała się właśnie do Dzierżoniowa.

W odkrywaniu wyjątkowej historii miasta młodzież wsparł socjolog i historyk, dr Kamil Kijek, który jest członkiem Rady Programowej Forum Dialogu. W latach 2019-2021 prowadził on grant badawczy Narodowego Centrum Nauki „Ostatni polski sztetł? Społeczność żydowska Dzierżoniowa, świat żydowski, zimna wojna i komunizm (1945-1950)”. Cieszymy się, że młodzież mogła liczyć na wsparcie eksperta.

Jesteśmy szczęśliwi, że uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie stanowią część Szkoły Dialogu!

fot. Anna Desponds, Zofia Waślicka-Żmijewska

Projekt współfinansowany przez Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz osoby i instytucje wspierające nasze działania z Polski i zagranicy.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2