| 2018 |
Bielsko-Biała
Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej
| 2018 |
Bielsko-Biała to niezwykłe, wielokulturowe miasto, leżące u stóp Beskidów. W jego historii kluczowy jest dywiz, czyli łącznik pomiędzy dwoma miastami: Bielskiem, które swoje początki ma jeszcze w XI wieku i kulturowo jest związane ze Śląskiem Cieszyńskim, a Białą, niedużym miastem z XVII wieku leżącym na obrzeżach województwa małopolskiego i Galicji. Do Bielska Żydzi napływali od XVII wieku z innych miast Górnego i Dolnego Śląska oraz z Moraw. Gmina Żydowska powstała w Bielsku w 1865 roku i szybko stała się najnowocześniejszą i zasymilowaną z kulturą niemiecką gminą na Śląsku Cieszyńskim. Największa synagoga w Bielsku została wybudowana w 1881 roku według projektu wybitnego bielszczanina, żydowskiego architekta Karola Korna, który zaprojektował wiele budynków stojący w mieście do dnia dzisiejszego. W 1921 roku Żydzi stanowili 19% mieszkańców Bielska.
Byli to głównie przedsiębiorcy i wykonawcy wolnych zawodów. W Białej z kolei zamieszkali Żydzi ortodoksyjni. W czasie wojny po zajęciu Polski przez Niemcy w Bielsku i Białej spalono wszystkie większe synagogi. Getto powstało w 1941 roku, ale zostało zamknięte już w czerwcu 1942 roku, kiedy wszystkich mieszkańców wywieziono do Auschwitz. Obecnie w mieście działa Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej oraz TSKŻ. Do dzisiaj czynny jest cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej 92 z zabytkowym domem przedpogrzebowym.
Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej od wielu lat uczestniczy w upamiętnianiu żydowskiego dziedzictwa w mieście. Forum Dialogu umożliwiło uczniom tej artystycznej szkoły połączyć miłość do sztuki z zainteresowaniem kulturą żydowską.
Wycieczka miała formę autorskiej gry edukacyjnej pt. „Co kryje President?”. Jej tytuł nawiązuje do budynku historycznego Hotelu „President”, zaprojektowanego przez Karola Korna. Gra edukacyjna przybliżyła jej uczestnikom tradycję i kulturę żydowską. Jednak nie dało się jej przejść bez znajomości sylwetek znanych osób, reprezentujących żydowską społeczność Bielska-Białej, które miały wpływ na rozwój miasta. Gra jest przez szkołę udostępniania także innym chętnym grupom uczniów bielskich szkół.
Kolejnym owocem warsztatów prowadzonych przez ekspertów Forum Diałogu była wystawa prac plastycznych pt. „Przerwany spacer po mieście. Obrazy i rysunki inspirowane budynkami zrealizowanymi przez Firmę Budowlaną Karola Korna”.
Wystawa prac plastycznych prezentuje znane i ważne budynki, tworzące specyficzną atmosferę Bielska-Białej. Pod każdą pracą znajduje się opis przedstawionego budynku wraz z adresem, pod którym się współcześnie znajduje. Stworzone przez uczniów prace plastyczne są wyeksponowane w szkolnej Galerii,, Akcent”, do której dostęp ma charakter otwarty dla mieszkańców miasta.
W realizacji działań szkołę wspierali m.in. znany bielski historyk, dr Jacek Proszyk i Wyznaniowa Gmina Żydowska w Bielsku-Białej.
Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej otrzymał nagrodę za „Innowacyjność działań” podczas Gali Szkół Dialogu w 2018r.
Szkoła: Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej
Wyróżnienie: Zwycięzca w kategorii „Innowacyjność Działań” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: klasa II LO
Trenerzy: Paweł Bysko, Agnieszka Zawiślak
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.