| 2018 |
Głogów Małopolski
Szkoła Podstawowa w Głogowie Małopolskim
| 2018 |
Historia żydowska w Głogowie Małopolskim sięga XVII wieku. Liczba wyznawców religii mojżeszowej zmieniała się w ciągu lat, jednak od końca XIX wieku oscylowała niezmiennie w okolicach 1/3 ogólnej populacji miasta. Dziś prawie nie ma po Żydach materialnych śladów. Synagoga nie przetrwała wojny, a oba cmentarze żydowskie zostały zdewastowane i ograbione z nagrobków (na starszym, przy ul. Sienkiewicza odbudowano ohel i upamiętniono tablicami miejscowych cadyków). W lesie pomiędzy Głogowem a Rzeszowem, znajdują się jeszcze zbiorowe mogiły, w których spoczywa 5300 osób, w tym 5000 Żydów, rozstrzelanych przez nazistów latach 1939-1944.
O pamięć po nich postanowili się zatroszczyć uczniowie głogowskich szkół.
32 młodych ludzi z VII klasy Szkoły Podstawowej i I klasy Liceum Ogólnokształcącego wzięło udział w warsztatach Szkoły Dialogu, których efektem jest przeprowadzona 12. czerwca 2018. roku wycieczka śladami żydowskich mieszkańców Głogowa.
Zanim jednak do niej doszło, uczniów czekało wiele pracy. W zbieraniu informacji, oprócz opiekunów projektu, wspierał ich dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki, w której uczestnicy spędzili długie, pełne pracy godziny. Rozmawiali też z lokalnymi historykami i świadkami pamięci. Zadbali także o promocję, zapraszając ważne osobistości i rozwieszając plakaty informujące o wydarzeniu.
W wycieczce projektowej wzięło udział 70 osób: uczniowie szkół z gminy Głogów Małopolski (w tym klasy, z których pochodzili uczestnicy projektu), burmistrz miasta, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki, dyrekcje obu szkół, a także zainteresowani mieszkańcy. Cała grupa przeszła przez Rynek i ulice, przy których znajdowały się dawne domy żydowskie, odwiedziła miejsce po synagodze i kirkuty oraz Las Bór koło Głogowa, gdzie w trakcie okupacji wielu Żydów spotkała tragiczna śmierć. Jednak wspomniana została nie tylko śmierć, ale – przede wszystkim – życie głogowskich Żydów. Po wycieczce odbyła się sesja historyczna w SP, w której uczestniczyli m.in. lokalny historyk oraz świadek historii. W jej trakcie uczniowie opowiedzieli o swoim udziale w Szkole Dialogu i zaprezentowali film z wywiadów przeprowadzonych w trakcie przygotowań do wycieczki, całość zakończył quiz. Na gości czekał także pyszny poczęstunek: upieczone własnoręcznie przez uczestników projektu tradycyjne żydowskie ciasto marchewkowe i chałki, dar od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.
Oprócz tego uczniowie przygotowali foldery informacyjne i wystawę dotyczącą historii Żydów głogowskich, na której znalazły się zdjęcia, stary szyld czy księga z wpisami przedwojennych uczniów żydowskich.
Warto tu zaznaczyć, że działania uczniów były wspierane przez lokalną społeczność: nie tylko nauczycieli i rodziców, lokalnych historyków i dyrektora biblioteki, ale też firmy: EkoGłog, Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” i Piekarnię GS. O projekcie informowały też media: TVP Rzeszów i gazeta „Ziemia Głogowska”.
Zaangażowani uczniowie postanowili dalej opiekować się zbiorowymi mogiłami w Lesie Bór i uczestniczyć w obchodach Dnia Holocaustu prezentując jeszcze raz efekty swojej pracy.
Szkoła: Szkoła Podstawowa w Głogowie
Uczniowie: koło historyczne, uczniowie z różnych klas
Nauczycielki: Anna Białek, Małgorzata Czech
Trenerki: Magdalena Kaczmarek, Magdalena Ogieniewska-Małecka
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.