| 2018 |
Łapsze Niżne
Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Stanka
| 2018 |
Łapsze Niżne, to malownicza miejscowość położona w południowej części Pienin Spiskich. Rozciąga się na lewym brzegu rzeki Łapszanki wzdłuż drogi Trybysz – Niedzica. Jak podają źródła przed wojną zamieszkiwało ją 24 Żydów. Obecnie jedynym ocalałym elementem kultury żydowskiej jest cmentarz. Te szczątkowe informacje, dotyczące miejscowości, skusiły uczestników projektu do przyjrzenia się społeczności żydowskiej zamieszkującej przed wojną, położoną nieopodal Łapsz Niedzicę. Grupie projektowej od samego początku zależało na tym, by wycieczkę przeprowadzić właśnie tam!
Część z uczestników i uczestniczek pochodzi z tej miejscowości i doskonale ją zna. Rozpoznają bezbłędnie miejsca, o których dowiadywali się, m. in. z przeprowadzonych rozmów ze starszymi mieszkańcami, chociażby Spisza, pobliskiej miejscowości. Widać to na nakręconym przez nich filmie, który przyjął formę wywiadu z mieszkanką Spisza. Całość rozmowy przeprowadzono w języku gwarowym pochodzącym z regionu. Zrozumienie treści ułatwiają przygotowane przez część ekipy napisy.
Zbieranie informacji o społeczności żydowskiej oraz stworzenie filmu to jedynie wstępna droga do głównego celu, czyli gry, którą uczestnicy/uczestniczki projektu przeprowadzili w Niedzicy dla uczniów/uczennic klas piątych. Od samego początku organizatorzy i organizatorki kładli nacisk na to, by prowadzony przez nich spacer nie był jedynie streszczeniem wiedzy poznanej na warsztatach, a intrygował i przyciągał uwagę uczestników/uczestniczek.
Wymyślili grę, w której rozwiązanie kolejnych zadań dawało wskazówkę do odnalezienia następnego punktu i kolejnego zadania. W ten sposób odkryli dawną szkołę, sklep Fraya, karczmę, tartak czy miejsce gdzie stała synagoga. Prócz zagadek opowieści w trakcie gry można było również skosztować, m. in. macy.
Uczniowie i uczennice z Łapsz Niżynych zadbali również o cmentarz położony w ich miejscowość, uporządkowali go, a także przygotowali tablice, które wskazują drogę do położonego w lesie kirkutu.
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Stanka
Uczniowie: klasa III gimnazjum
Nauczycielka: Elżbieta Łukuś
Trenerki: Katarzyna Czubińska, Joanna Sarnecka
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.