Warszawa

CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza

Zespół Szkół im. Szczepana Bońkowskiego mieści się przy ulicy Chłodnej, jednej z ważniejszych miejsc w historii warszawskiej społeczności żydowskiej i getta warszawskiego. Lokalizacja szkoły stała się inspiracją projektu, nad którym postanowili pracować uczniowie biorący udział w programie Szkoła Dialogu.

Chcąc nawiązać swoim projektem do miejsca, w którym znajduje się szkoła, młodzież postanowiła skupić się na postaci Janusza Korczaka. Aby mieć pewność, że temat ten nie został już wyczerpany, w związku z Rokiem Korczakowskim przeprowadzili wśród pozostałych uczniów, znajomych i rodzin ankietę dotyczące postaci Janusza Korczaka.

Okazało się, że wiedza na temat tej postaci wcale nie jest tak powszechna i głęboka, jakby mogło się wydawać. Po przeanalizowaniu ankiet uznali, że warto tak dobrać sposób przekazywania wiedzy, by dotarł do jak największej liczby odbiorców. Postawiono więc na film i piosenkę.

W trakcie zbierania informacji okazało się, że patron zespołu szkół w skład którego wchodzi LO im. Waldemara Milewicza, Szczepan Bońkowski, znał Janusza Korczaka. By zebrać więcej informacji na ten temat skontaktowano się z Korczakianum i Agnieszką Witkowską-Krych, która zgodziła się na wywiad i występ w filmie.

Od początku realizacji projektu jego postępy były dokumentowane i umieszczane na stronie na portalu Facebook. Po zebraniu materiałów o Januszu Korczaku i Szczepanie Bońkowskim rozpoczęto pracę nad słowami piosenki, którą później nagrano w profesjonalnym studiu nagrań. Założono także stronę internetową poświęconą Korczakowi. Wtedy także zaczęto prace nad filmem, który miał pokazać relację między Korczakiem a Bońkowskim oraz historię ulicy Chłodnej. Film składał się z trzech części: pierwsza opowiadała o Korczakianum, druga – o relacji Korczak-Bońkowski oraz historii ulicy Chłodnej, trzecia natomiast stanowiła relację z happeningu „Uwolnić słowa Korczaka”. W happeningu wzięło udział około 50 uczniów szkoły, którzy rozdawali przechodniom cytaty z Janusza Korczaka, jego słowami przyozdobiono także bramę szkoły.

Pierwszy pokaz filmu odbył się w szkole 6 grudnia 2013 roku – wtedy też zaprezentowano piosenkę. Zarówno film, jak i piosenka zrobiły duże wrażenie na publiczności. Jeden z maturzystów powiedział „Nie tylko pełen profesjonalizm, ale jaka mądrość tekstu. Teraz wiem więcej o Korczaku, niż nauczyłem się na lekcji…”. Drugi pokaz odbył się w Korczakianum. Na zaproszenie uczniów w pokazie wzięli udział pracownicy Korczakianum, przedstawiciele Forum Dialogu Między Narodami, dyrekcja szkoły, pozostali uczniowie i nauczyciele. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobił ogrom pracy i wieloaspektowość działań podjętych przez uczniów w trakcie realizacji projektu.

Warszawa


Szkoła:
CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Zespole Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego
Uczniowie:
klasa I o profilu kulturowym
Nauczycielka:
Ewelina Beńko-Kaczkowska
Trenerki:
Magdalena Ogieniewska, Katarzyna Pietrzak

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.