Warszawa

Zespół Szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego w Warszawie

Społeczność żydowska na Starym Mokotowie, gdzie mieści się Zespół Szkół nr 3, nie była zbyt liczna. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym przy ulicy Odolańskiej otworzono cheder (szkołę religijną) dla chłopców. Prawdopodobnie przy szkole mieszkał też rabin Josef Najhauz. Mając tak niewiele materiału, na którym mogliby oprzeć swój projekt i powiązać z dzielnicą, w której się ona znajduje, uczniowie biorący udział w programie Szkoła Dialogu po warsztatach z trenerkami uznali, że zajmą się tematem, którym żadna ze szkół dotychczasowo się nie zajmowała – żydowskimi sportowcami i Makabiadą.

Nawiązując do Żydowskich Igrzysk Olimpijskich, zwanych Makabiadą, uczniowie postanowili zorganizować dla swoich kolegów i koleżanek w szkole turniej piłkarski, co powiązano także ze 101 rocznicą powstania Klubu Sportowego Makabi. W zawodach wzięły udział reprezentacje wszystkich klas – osiem drużyn po sześć osób. Uczniowie przygotowali plakaty informacyjne oraz przeszli się po wszystkich klasach zapraszając do udziału w turnieju, ich działania wsparli także nauczyciele. Ponadto przygotowano prezentację „Machabeusze sportu”.

Uczniowie zebrali informacje o przedwojennych żydowskich sportowcach, między innymi tych należących do Makabi Warszawa – jednego z największych i najwszechstronniejszych sportowych klubów żydowskich, działającego w stolicy. Znaleźli się wśród nich między innymi piłkarze: Leon Sperling, Ludwik Gintel, Marian Einbacher; hokeista Tadeusz Sachs; szermierz Roman Kantor; czy bokser Szepsel Rotholc. Ponieważ turniej zorganizowano na kilka tygodni przed Chanuką, do prezentacji dodano slajd poświęcony właśnie temu świętu. Przygotowano typowe dla niego potrawy, którymi częstowano publiczność podczas pokazu.

Uzupełnieniem prezentacji była wystawa „Machabeusze sportu” wystawiona na szkolnym korytarzu, dzięki czemu cała szkoła mogła poznać historię żydowskich sportowców.

Cały proces realizacji projektu uczniowie udokumentowali – nakręcili film z przebiegu projektu, zrobili zdjęcia podczas turnieju oraz podczas prezentacji, a informacja o ich projekcie pojawiła się nie tylko na stronie szkoły, ale i na portalu dzielnicy Mokotów.

Warszawa


Szkoła:
Zespół szkół nr 3 im. 2 Armii Wojska Polskiego, Technikum Ekonomiczne nr 8
Uczniowie:
III klasa technikum ekonomicznego
Nauczycielka:
Ewa Ulman
Trenerki:
Maria Pawlak, Magdalena Ogieniewska

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.