Warszawa

Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego

W Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin prężnie działa Koło Varsavianistyczne – należą do niego uczniowie ze wszystkich roczników. Spotykają się raz w miesiącu na zajęciach związanych z historią Warszawy, w ramach tych zajęć właśnie gimnazjaliści wzięli udział w programie Szkoła Dialogu.

Uczniowie wraz z trenerami zwiedzili Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej, gdzie dowiedzieli się, co oznaczają symbole wyrzeźbione na macewach. Przeszli się po terenie małego i dużego getta, odwiedzili ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, poznali historię nazwy Alej Jerozolimskich, obejrzeli film dokumentalny o getcie, złożony z oryginalnych nagrań.

Warsztaty i film uświadomiły uczniom, że wiedza na temat polskich Żydów, ich tradycji i historii, nie jest tak powszechna jakby mogło by się wydawać. Dlatego też postanowili podzielić się zdobytymi informacjami z mieszkańcami Warszawy. Przygotowali ulotki z opisem różnych obiektów związanych z kulturą żydowską. Pokazywali na nich jak wyglądały one kiedyś, czy jeszcze istnieją, a jeśli tak, to jak prezentują się obecnie. Skupili się głównie na okresie wojennym, życiu w getcie oraz tamtejszym powstaniu. Ulotki i zawarte na nich informacje miały stać się pretekstem do rozmowy o mniej oczywistych zabytkach kultury żydowskiej.

Uczniowie podzielili się na grupy i z uprzednio przygotowanymi materiałami wyruszyli w miasto. Każda z grup wybrała inne miejsce. Część uczestników wybrała warszawską Pragę, ulicę Kłopotowskiego, gdzie dawniej mieściła się synagoga i mykwa. W ciągu kilku godzin uczniom udało się rozdać wszystkie ulotki i porozmawiać z przechodniami, między innymi gen. Paczkowskim, który chętnie podzielił się swoją wiedzą na temat historii i architektury Pragi. Druga grupa wybrała miejsce, w którym znajdowała się kładka, łącząca małe i duże getto.

Część uczestników najpierw zajmowała się dokumentacją filmową, a jeden z uczniów w tym czasie zagadywał przechodniów i opowiadał im historię tego miejsca. Kolejne grupy rozdawały ulotki i rozmawiały z przechodniami na temat historii danego miejsca na ulicy Miłej i w jej okolicach, na ulicy Bohaterów Getta czyli dawnych Nalewkach; a także na Chłodnej.

Relacja z działań Koła Varsavianistycznego znalazła się na stronie internetowej gimnazjum oraz na profilu FB szkoły, uczniowie napisali także artykuł do lokalnej gazety.

Warszawa


Szkoła:
Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego (obecnie filia Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego)
Uczniowie:
uczniowe ze wszystkich roczników z koła varsavianistycznego
Nauczycielki:
Katarzyna Maleszak i Małgorzata Zielińska
Trenerzy:
Olga Szymańska, Staś Niemojewski

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.