Warszawa

LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego

Maturzyści z mokotowskiego LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego w Warszawie z dużym zaciekawieniem przyjęli tematy proponowane przez trenerki Forum Dialogu w trakcie warsztatów Szkoły Dialogu 2015.

Co było najbardziej interesujące według uczestników warsztatów? Na spacerze w okolicach ulicy Próżnej uwagę uczniów przykuła najbardziej kwestia koszerności – gdzie można kupić koszerne produkty? Jak się je produkuje? Jak można rozpoznać koszerną restaurację? Także w synagodze pojawiły się kolejne pytania, głównie dotyczące wyposażenia synagogi i jej funkcji. Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi licealiści z łatwością poradzili sobie z ćwiczeniem na temat żydowskich świąt wskazując na analogie do zwyczajów chrześcijańskich.

Na spacerze po obszarze byłego getta najbardziej zaciekawiły licealistów wojenne losy żydowskich artystów oraz historia archiwum Ringelbluma – sposoby zbierania materiałów przez współpracowników Oneg Szabat oraz odnalezienie materiałów w gruzach Warszawy po zakończeniu II wojny światowej. Uczniowie żywo dyskutowali również nad tematem przydzielania lokatorów do wspólnych mieszkań w getcie i zdecydowali się samodzielnie pogłębić swoją wiedzę na temat życia Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej.

Na warsztatach prowadzonych w szkole uczniowie z ciekawością odkrywali elementy żydowskiej kultury poprzez identyfikowanie związanych z nią warszawskich miejsc, a ćwiczenia związane z tożsamością doprowadziły ich do interesujących przemyśleń. Dyskusję wzbudził też temat różnych form upamiętniania w Warszawie – instalacji Wielokropek, Dotleniacz czy Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich.

Efektem końcowym Szkoły Dialogu w Liceum im. Sobieskiego był nie tylko profil na Facebooku „Gwieździste niebo” zawierający ciekawostki z życia warszawskich Żydów.

Refleksje uczniów mokotowskiej szkoły miały charakter bardziej uniwersalny. Jedna z uczestniczek tak podsumowała swoje doświadczenie ze Szkołą: „Wiedza, którą otrzymaliśmy jest bardzo cenna, ponieważ uczy nas historii samych siebie. Uczy nas o miejscach, które wielu ludzi bezwiednie mija, choćby w drodze do szkoły, a które były świadkami wielkich wydarzeń, wielkich tragedii zwykłych ludzi – takich jak Ty czy ja. Świadomość tego, co było przede mną i przed Tobą czyni nas lepszymi.”

Warszawa


Szkoła:
LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Warszawie
Uczniowie:
klasa 3 A
Nauczycielka:
Ewa Woźniak
Trenerki:
Olga Głowacka, Agnieszka Witkowska-Krych

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.