| 2015 |
Warszawa
LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego
| 2015 |
Maturzyści z mokotowskiego LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego w Warszawie z dużym zaciekawieniem przyjęli tematy proponowane przez trenerki Forum Dialogu w trakcie warsztatów Szkoły Dialogu 2015.
Co było najbardziej interesujące według uczestników warsztatów? Na spacerze w okolicach ulicy Próżnej uwagę uczniów przykuła najbardziej kwestia koszerności – gdzie można kupić koszerne produkty? Jak się je produkuje? Jak można rozpoznać koszerną restaurację? Także w synagodze pojawiły się kolejne pytania, głównie dotyczące wyposażenia synagogi i jej funkcji. Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi licealiści z łatwością poradzili sobie z ćwiczeniem na temat żydowskich świąt wskazując na analogie do zwyczajów chrześcijańskich.
Na spacerze po obszarze byłego getta najbardziej zaciekawiły licealistów wojenne losy żydowskich artystów oraz historia archiwum Ringelbluma – sposoby zbierania materiałów przez współpracowników Oneg Szabat oraz odnalezienie materiałów w gruzach Warszawy po zakończeniu II wojny światowej. Uczniowie żywo dyskutowali również nad tematem przydzielania lokatorów do wspólnych mieszkań w getcie i zdecydowali się samodzielnie pogłębić swoją wiedzę na temat życia Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej.
Na warsztatach prowadzonych w szkole uczniowie z ciekawością odkrywali elementy żydowskiej kultury poprzez identyfikowanie związanych z nią warszawskich miejsc, a ćwiczenia związane z tożsamością doprowadziły ich do interesujących przemyśleń. Dyskusję wzbudził też temat różnych form upamiętniania w Warszawie – instalacji Wielokropek, Dotleniacz czy Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich.
Efektem końcowym Szkoły Dialogu w Liceum im. Sobieskiego był nie tylko profil na Facebooku „Gwieździste niebo” zawierający ciekawostki z życia warszawskich Żydów.
Refleksje uczniów mokotowskiej szkoły miały charakter bardziej uniwersalny. Jedna z uczestniczek tak podsumowała swoje doświadczenie ze Szkołą: „Wiedza, którą otrzymaliśmy jest bardzo cenna, ponieważ uczy nas historii samych siebie. Uczy nas o miejscach, które wielu ludzi bezwiednie mija, choćby w drodze do szkoły, a które były świadkami wielkich wydarzeń, wielkich tragedii zwykłych ludzi – takich jak Ty czy ja. Świadomość tego, co było przede mną i przed Tobą czyni nas lepszymi.”
Szkoła:
LXXV Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Warszawie
Uczniowie:
klasa 3 A
Nauczycielka:
Ewa Woźniak
Trenerki:
Olga Głowacka, Agnieszka Witkowska-Krych
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.