Milówka

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej

Milówka to sporych rozmiarów wieś w powiecie żywieckim. Żydzi mieszkali w niej od połowy wieku XIX do II wojny światowej i roku 1940. W miejscowości nie zachowało się wiele pamiątek po tej społeczności, choć niektórzy starsi mieszkańcy nadal pamiętają swoich żydowskich sąsiadów.

Młodzież z milóweckiego liceum ogólnokształcącego zaplanowała i zorganizowała spacer po żydowskich śladach wsi dla wszystkich zainteresowanych jej mieszkańców, korzystając przede wszystkim z zasobów lokalnej historii mówionej i wsparcia nauczycieli. Spacer obejmował nie tylko przekazywania informacji, ale wiązał się również z różnymi zadaniami i zagadkami w formie questowej; uczniowie opracowali dla niego mapę, specjalną rymowankę oraz kody QR.

Stworzona przez uczniów ścieżka wycieczki, dzięki opracowaniu jej w formie drukowanej ulotki oraz folderu, stała się trwałym rezultatem projektu – można ją wielokrotnie powtarzać, a nawet odbyć samodzielnie, bez przewodnika. Materiały te dostępne są w gminnej informacji turystycznej.

Dodatkowym działaniem, w które zaangażowali się uczestnicy projektu był Dzień Kultury Żydowskiej, prezentujący m.in. historię, kuchnię i taniec żydowski oraz sylwetki różnych wybitnych postaci, lokalnych i nie tylko. Ponadto młodzieży udało się – z własnej inicjatywy – zorganizować spotkanie z panią Dorotą Wiewiórą, przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej. Dodatkowo powstał krótki filmik promujący działania prowadzone w ramach projektu.

To były bardzo wartościowe spotkania, nie tylko pozwoliły mi poznać kulturę i tradycje żydowskie, ale też dobrze spędzić czas z moimi kolegami i koleżankami z klasy.

Uczestnik warsztatów

Fot. Paweł Bysko, Agnieszka Zawiślak

Milówka


Szkoła: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Innowacyjność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: II klasa (różne klasy)
Nauczycielka: Cecylia Dunat
Trenerzy: Paweł Bysko, Agnieszka Zawiślak

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2