Rzeszów

IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi

Rzeszów to miasto, w historii którego żydowska społeczność zajmuje bardzo ważną część. Chociaż współcześnie Żydów tutaj nie ma, to jednak łatwo odnaleźć można wyraźne ślady ich dawnej obecności, zarówno materialne – dwie synagogi, cmentarz – jak i symboliczne i niematerialne – upamiętnienia, murale czy informacje o żydowskich mieszkańcach miasta przekazywane przez lokalnych przewodników.

Uczestnicy Szkoły Dialogu z rzeszowskiego IX Liceum Ogólnokształcącego w ramach działań projektowych opracowali i zorganizowali wycieczkę śladami rzeszowskich Żydów połączoną z projekcją filmu. Informacje na temat żydowskiej historii miasta zgromadzili z różnych źródeł; udało im się również porozmawiać z żyjącym jeszcze świadkiem historii – babcią jednej z uczestniczek, która okazała się mieć żydowskie korzenie.

Odbiorcami wycieczki byli nauczyciele i inni uczniowie szkoły.

Poza samym edukacyjnym spacerem młodzież w ramach projektu przeprowadziła kilka dodatkowych działań: odwiedzili Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej i synagogę w Łańcucie, wysłuchali wykładu na Uniwersytecie Rzeszowskim, przygotowali plakaty i foldery związane z wycieczką i zorganizowali w szkole wieczór kultury żydowskiej. Rezultaty swoich działań promowali poprzez kolaż eksponowany w szkole (zawierający zdjęcia i cytaty uczestników wycieczki) i informacje na stronie szkoły, a także tworząc filmową relację z wycieczki oraz specjalny profil w serwisie Instagram.

Szkoła Dialogu to jedno z najbardziej intensywnych i dających do myślenia doświadczeń na ścieżce mojej edukacji. Z warsztatów wynoszę pełną głowę niepoukładanych myśli, które chcę rozwijać i analizować na nowo.

Uczestniczka warsztatów

Zajęcia otworzyły mi oczy na temat kultury i historii Żydów, ale i innych mniejszości. Zdałam sobie sprawę jak dużą rolę odgrywają one w społeczeństwie.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Agnieszka Gwiazdowicz, Małorzata Kruszewska

Rzeszów


Szkoła: IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Innowacyjność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasa I D
Nauczyciele: Monika Kujałowicz, Sławomir Tomaka
Trenerki: Agnieszka Gwiazdowicz, Małorzata Kruszewska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2