| 2019 |
Tuszyn
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły
| 2019 |
Historia żydowska w Tuszynie, siedmiotysięcznym mieście oddalonym 15 km od Łodzi, rozpoczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku. Po wybuchu wojny cała społeczność żydowska Tuszyna znalazła się w getcie w Piotrkowie Trybunalskim; dziś w mieście nie pozostało po niej żadnych materialnych śladów.
Dwie wycieczki po Tuszynie dla swoich rówieśników przygotowali uczniowie tuszyńskiej szkoły podstawowe. Motywem przewodnim spaceru były opowieści Ellen Mains, która urodziła się w Tuszynie i wyjechała z niego tuż przed wojną, a obecnie, jeszcze przed rozpoczęciem projektu, odwiedziła szkołę na zaproszenie jednego z nauczycieli.
Podczas jednego ze spacerów uczestnicy rozmawiali z osobami mieszkającymi tam, gdzie dawniej znajdowały się domy żydowskie – mieli możliwość wysłuchać opowieści świadka historii, który mieszkał w miejscu między dawną synagogą, mykwą i domem rabina i który opisał, jak wyglądał Tuszyn w czasach przedwojennych.
W ramach projektu szkoła nawiązała kontakt z Gminą Żydowską w Łodzi; planowane są wspólne działania zmierzające do trwałego upamiętnienia Żydów pochowanych na cmentarzu w Tuszynie.
Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Jagiełły
Uczniowie: grupa uczniów z klas VII i VIII
Nauczyciel: Robert Kobylarczyk
Trenerzy: Ewelina Bartosik, Stanisław Niemojewski
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.