Warta

Szkoła Podstawowa im kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego

Pierwsze świadectwa o istnieniu społeczności żydowskiej w Warcie pochodzą z początku XVI w. Po II wojnie światowej żydowska historia Warty zakończyła się, a dziś istnieje tutaj tylko kilka materialnych śladów obecności Żydów – m.in. cmentarz.

Uczestnicy Szkoły Dialogu ze szkoły podstawowej w Warcie przygotowując edukacyjny spacer, nawiązali bardzo cenną współpracę ze Stowarzyszeniem im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie. Stowarzyszenie kontynuuje dzieło swojego patrona, lokalnego działacza i znawcy historii, dbając o pamięć o dawnych mieszkańcach Warty i opiekując się żydowskim cmentarzem. Uczniowie skorzystali z wiedzy członków stowarzyszenia, a ze swojej strony zaangażowali się w prace związane z porządkowaniem cmentarza.

Wzięli też udział w projekcie „Ireneusz Ślipek – most między dwiema kulturami”, w warsztatach na cmentarzu, a także w konkursie „Literatura polska żydowskim piórem pisana”.

W ramach przygotowań do wycieczki uczniowie przeprowadzili także wywiady ze świadkami historii.

Uczniowie postanowili po przeprowadzeniu wycieczki zgromadzoną wiedzę zebrać w folderze „Śladami Żydów w Warcie”, do którego współtworzenia zaprosili wszystkich odbiorców spaceru. Młodzież zwróciła się o wsparcie w wydaniu folderu do burmistrza Warty, a sama publikacja zawiera informacje w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim.

Uczestnicy projektu planują w przyszłości postarać się o odnowę bramy cmentarza żydowskiego w Warcie i odświeżenie napisu na murze, który kiedyś wykonał Ireneusz Ślipek.

Szkoła Dialogu był to dla mnie super spędzony czas. Będę to wspominać miło, był to czas w pełni zagospodarowany.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Katarzyna Andrzejewska, Paulina Kowalczyk

Warta


Szkoła: Szkoła Podstawowa im kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: VII klasa
Nauczycielka: Beata Łuczak
Trenerki: Paulina Kowalczyk, Katarzyna Andrzejewska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2