Bóbrka

Szkoła Podstawowa im. Józefa Blizińskiego

Bóbrka to niewielka wieś nieopodal Sanoka. Dawniej mieszkała w niej bardzo mała społeczność żydowska, nie mająca na miejscu ani synagogi ani własnego cmentarza – te elementy żydowskiego życia, niezbędne każdemu wyznawcy religii mojżeszowej, znajdowały się dopiero w pobliskim Lesku.
I to właśnie Lesko, w którym zachowały się nie tylko synagoga i cmentarz, ale również inne mniejsze ślady obecności Żydów w historii lokalnej społeczności, stało się osią zainteresowania i projektu realizowanego przez uczestników Szkoły Dialogu z ostatnich klas bóbreckiej szkoły podstawowej. W ramach swoich działań młodzież opracowała wycieczkę w formie tradycyjnej, podczas której przewodnicy opowiedzieli kolegom z młodszych klas i nauczycielom o historii lokalnej społeczności żydowskiej, jej kulturze i o widocznych do dziś śladach ich bytności w Lesku.

Uczestnicy projektu przy opracowywaniu treści korzystali z informacji nie tylko w dostępnych lokalnie źródłach pisanych, ale również spotkali się ze świadkami historii.

Trwałym rezultatem młodzieżowego projektu jest film „Jak niewiele wiemy o wielu”, w którym młodzież uwieczniła informacje zgromadzone podczas przygotowań do wycieczki, w tym między innymi wywiad ze świadkiem historii.

Zajęcia były bardzo ciekawe, dowiedziałam się na nich kim są Żydzi, czym się zajmowali, gdzie żyli, gdzie możemy ich dziś spotkać.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Joanna Sarnecka, Antoni Wołowski

Bóbrka


Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Józefa Blizińskiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: Uczniowie z klas VII i VIII oraz kilkoro z VI klasy
Nauczycielka: Katarzyna Zglenicka-Mazgaj
Trenerzy: Joanna Sarnecka, Antoni Wołowski

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2