Długosiodło

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

W projekcie Szkoły Dialogu w Długosiodle brała udział grupa uczniów klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki. Dla części z nich nie była to pierwsza tego rodzaju inicjatywa – byli bowiem wcześniej zaangażowani w uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary Zagłady. Tym chętniej zorganizowali 5.12.2019.r. wycieczkę pamięci dla swoich kolegów ze szkoły, nauczycieli oraz przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Przygotowując plan wycieczki, uczniowie korzystali nie tylko z faktograficznych opracowań (w tym niedostępnych po polsku), ale też z relacji dawnych mieszkańców miasta i anegdot oddających atmosferę przedwojennego Długosiodła.

Warto zaznaczyć, że Urząd Gminy wypożyczył grupie projektowej autokar, by przewieźć uczestników wycieczki na oddalony o dwa kilometry od centrum żydowski cmentarz. Dla tych uczniów szkoły, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniu, przygotowano gazetkę. Pojawiła się też inicjatywa, by wpisać datę 5.10. w kalendarz lokalnych uroczystości: to wtedy naziści wypędzili z Długosiodła wszystkich Żydów – większość z nich poniosła następnie tragiczną śmierć.

Naprawdę bardzo podobał mi się ten projekt, ponieważ dał mi wiele cennych informacji na temat Żydów i Izraela.

Uczestnik warsztatów

Dzięki warsztatom dowiedziałam się o dwóch sztiblach i synagodze na mojej ulicy. I pomyśleć, że nie wiedziałam na co codziennie patrzę, obojętnie mijam. Dla mnie to ważne, żeby wiedzieć jak najwięcej o historii swojego domu.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Aneta Ceglarek, Stanisław Niemojewski

Długosiodło


Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki
Wyróżnienie: Zwycięzca w kategorii „Odkrywanie Historii” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: chętni z klas VII i VIII
Nauczycielki: Agata Pędzich, Marta Piotrak
Trenerzy: Aneta CeglarekStanisław Niemojewski

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2