| 2018 |
Kalinówka
Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Niepodległości Polski
| 2018 |
Kalinówka to wieś znajdująca się na obrzeżach Lublina. Uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski od lat opiekują się mogiłą w Lesie Krępieckim, gdzie dokonywano rozstrzeliwań Żydów przewożonych z lubelskiego getta oraz więźniów znajdującego się nieopodal obozu koncentracyjnego na Majdanku. W Projekt Szkoły Dialogu zaangażowali się uczniowie klasy VIII, którzy niebawem mieli „przekazać pałeczkę pamięci” młodszym kolegom. To dla nich zorganizowali spacer śladami żydowskich mieszkańców. Zaplanowany jako piesza wycieczka, ze względu na bardzo złe warunki pogodowe odbył się 8.12.2018.r. w budynku szkoły, a na mogiłę w Lesie Krępieckim pojechała jedynie delegacja uczniów.
Oprócz kolegów, uczestnicy projektu zaprosili na szkolny spacer również rodziców, nauczycieli i pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku. Wycieczka składała się z czterech przystanków-warsztatów dotyczących historii żydowskiego miasteczka, losów rodziny Weissbergerów z Kalinówki, cmentarza i świąt żydowskich. Grupa projektowa przygotowała prezentacje, rekwizyty i makiety, zaprosiła też prelegentów z wykładami. Wydarzenie poprzedziło wiele przygotowań: m.in. sonda wiedzy o historii i kulturze żydowskiej wśród uczniów i zorganizowanie konkursu plakatu „Pamiętamy”. Projekt wsparła Rada Rodziców, finansując niezbędne wydatki i przygotowując poczęstunek dla uczestników wydarzenia.
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Niepodległości Polski
Uczniowie: VII klasa
Nauczycielka: Joanna Felke
Trenerki: Kasia Andrzejewska, Paulina Kowalczyk
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum oraz darowizn osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.