| 2018 |
Kamień Krajeński
Zespół Szkolno-Przedszkolny im. I Armii Wojska Polskiego
| 2018 |
Społeczność żydowska w Kamieniu Krajeńskim była niewielka, posiadała jednak własną synagogę i kirkut – obecnie niestety zniszczone, ale upamiętnione tablicami. Pamięć po żydowskich mieszkańcach uhonorowano również tablicą na cmentarzu chrześcijańskim. W projekt Szkoły Dialogu zaangażowali się uczniowie Szkoły im. Wojska Polskiego – z klasy VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Zorganizowana przez nich wycieczka odbyła się 15.11.2018.r. Przy każdym z pięciu przystanków uczniowie zaprezentowali krótkie scenki rodzajowe, które miały pomóc uczestnikom lepiej wczuć się w klimat codziennego życia społeczności żydowskiej, jej historii i kultury.
Na zakończenie w szkole odbył się quiz z nagrodami oraz poczęstunek własnoręcznie przygotowany przez uczniów. Dodatkowo zorganizowali oni konkurs plastyczny dla klas piątych. Projekt uwiecznili na filmie, opisała go również lokalna prasa. Młodzież planowała także powtórki wycieczki, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Szkoła: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. I Armii Wojska Polskiego
Uczniowie: klasy III a i b (Gimnazjum) oraz VII a i b (Szkoła Podstawowa)
Nauczyciel: Aleksander Atamański
Trenerzy: Szymon Cymer, Agnieszka Gwiazdowicz
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.