| 2019 |
Siedlce
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
| 2019 |
Uczniowie liceum w Siedlcach stworzyli fanpage na portalu Facebook dotyczący historii siedleckich Żydów, który nazwali „Po śladach” i przeprowadzili wycieczkę po najważniejszych miejscach związanych z tą historią. Na stronie znajduje się wirtualna mapa z trasą i opisami wszystkich punktów. Przygotowali się do tego na dwa sposoby. Z jednej strony zdobyli wiedzę podczas warsztatów i dzięki własnym poszukiwaniom archiwalnym, rozmawiali też ze swoimi babciami i dziadkami, którzy dzielili się z nimi wiedzą i wspomnieniami. Spotkali się również z dziennikarką, która zajmuje się lokalną żydowską historią. Z drugiej strony postanowili sprawdzić, co mieszkańcy Siedlec wiedzą o kulturze i historii Żydów.
Następnie przygotowali wycieczkę, na którą zaprosili mieszkańców przez lokalną prasę oraz osobiście podczas Jarmarku Stanisławowskiego. Wycieczka była długa i obejmowała wiele punktów. Najwięcej emocji wzbudził w publiczności teren dawnego getta gdzie uczniowie odczytali wiersz Antoniego Słonimskiego i zapalili znicze. Starsi mieszkańcy biorący udział w spacerze podzielili się tu swoimi wspomnieniami i mówili jak ważne jest dla nich to, że młodzież interesuje się historią. Uczniom udało się też odnaleźć ostatni chyba dom z zachowaną mezuzą i tabliczką z nazwiskiem dawnych żydowskich właścicieli przy ulicy Szkolnej 27.
Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi
Wyróżnienie: Zwycięzca w kategorii „Innowacyjność” na Gali Szkół Dialogu 2019
Uczniowie: I i II klasy
Nauczycielka: Małgorzata Kotarska
Trenerzy: Ewelina Bartosik, Stanisław Niemojewski
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.