| 2019 |
Sulechów
Liceum Ogólnokształcące im. rotmistrza Witolda Pileckiego
| 2019 |
W Sulechowie nie zachowały się żadne materialne ślady żydowskich mieszkańców, nie wiadomo było nawet gdzie dokładnie znajdowała się zburzona synagoga i cmentarz. Uczniowie zdecydowali, że zrezygnują z wycieczki, skoro nie ma co na niej pokazać i skupią się na upamiętnieniu Żydów z Sulechowa. Zebrali dostępne w internecie informacje, odwiedzili też bibliotekę i archiwum, gdzie znaleźli mapę miasta z XVIII wieku. Na jej podstawie udało im się ustalić dokładną lokalizację synagogi i cmentarza. Zorganizowali spotkanie z burmistrzem, żeby przekonać go do ufundowania tam tablic informacyjnych i spotkali się z bardzo przychylnym nastawieniem.
Spotkali się także z byłym prezesem fundacji Judaica, który podzielił się z nimi swoją wiedzą. Uczniowie postanowili napisać artykuł do lokalnej Gazety Lubuskiej, w którym zbiorą wszystkie zdobyte informacje na temat żydowskiej historii miasta. W specjalnej aplikacji stworzyli również zdjęcie 3d synagogi, które pojawia się po nakierowaniu aparatu telefonu komórkowego w miejsce, gdzie niegdyś znajdował się sulechowski dom modlitwy.
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące im. rotmistrza Witolda Pileckiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Innowacyjność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasa I i II profil politechniczny i humanistyczny
Nauczycielka: Aniceta Karpowicz
Trenerzy: Dorota Cieślik, Paweł Bysko
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.