• Szkoła Dialogu

    Przekraczamy granice pamięci

Szkoła Dialogu zawitała wiosną 2021 do wsi Zielonki, będącej siedzibą gminy o tej samej nazwie. Przed uczniami i uczennicami Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II stało wymagające zadanie, bowiem nie ma zbyt wielu konkretnych źródeł mówiących o żyjących tam Żydach. Z fragmentarycznych źródeł wiadomo, że na początku drugiej połowy XIX wieku na terenie dzisiejszej gminy Zielonki mieszkało około 40 żydowskich rodzin. Ze wsią związana jest postać pisarki żydowskiego pochodzenia – Janiny Bauman – która w Zielonkach ukrywała się podczas wojny.

Uczniowie i uczennice stworzyli wirtualną mapę po miejscowościach gminy. Na mapie zaznaczyli i opisali ważne dla kultury żydowskiej miejsca, takie jak Młyn Abrahamera, sklep żydowski czy Fort Marszowiec, w okolicach którego wedle lokalnych relacji podczas okupacji rozstrzelano Żydów. Ponadto, uczniowie i uczennice zaprojektowali trasę rowerową, prowadzącą po wszystkich miejscach zaznaczonych na mapie. To bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza, że Zielonki znajdują się w okolicy słynącej z turystyki rowerowej. Gratulujemy!

Projekt Szkoła Dialogu jest realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.