Jedną ze szkół, która zrealizowała projekt w ramach Szkoły Dialogu w 2021 roku jest Szkoła Podstawowa w Wińsku. Uczniowie i uczennice ósmej klasy odkrywali i opowiedzieli historie Żydów mieszkających niegdyś w ich miejscowości, inspirując się postacią Rity Steinhardt Botwinick – żydowskiej autorki wielu publikacji historycznych, pochodzącej z Wińska. Spotkali się też z Bogodarem Zielenicą, pasjonatem i znawcą lokalnej historii, tłumaczem książki Rity Steinhardt Botwinic „Wińsko 1933-1946”, który podzielił się z młodzieżą swoją wiedzą i zainspirował ją do działania.
Uczniowie i uczennice wycieczkę pod hasłem „Śladami Rity Steinhardt Botwinick i przedwojennej społeczności żydowskiej w Wińsku” skierowali przede wszystkim do swoich młodszych kolegów i koleżanek, a także innych mieszkańców i mieszkanek Wińska. Spacer obejmował punkty ważne dla lokalnej historii żydowskiej, takie jak miejsce po dawnej synagodze, budynek starej szkoły, rynek, poczta czy cmentarz żydowski.
Bardzo doceniamy to, że uczniowie i uczennice wzbogacili swój projekt o dodatkowe działania. Zanim cała grupa wyruszyła na wycieczkę po Wińsku, trzecioklasiści zostali zaproszeni do udział w edukacyjnych podchodach. Ich zadaniem było złożenie fragmentów mapy miejscowości z trasą spaceru. Ponadto, jeden z uczniów zaangażowanych w projekt wykorzystał swój talent artystyczny i opracował na pianinie melodię pieśni „Hava Nagila”, którą wykonał dla swoich kolegów i koleżanek. Młodzież przygotowała również petycję do wójta gminy Wińsko w sprawie utworzenia tablicy upamiętniającej nieistniejącą już synagogę. Gratulujemy!