| 2018 |
Pacanów
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego
| 2018 |
Choć przed wojną Żydzi stanowili nawet 60% ludności Pacanowa, w miasteczku nie przetrwały prawie żadne związane z nimi miejsca. W projekt Szkoły Dialogu zaangażowała się tutaj grupa uczniów i uczennic z klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Zorganizowali oni dla mieszkańców miasta wycieczkę pamięci śladami pacanowskich Żydów. Miała ona formę gry terenowej i odbyła się w czerwcu 2018 roku. Obecni byli nauczyciele i rodzice uczniów, przedstawiciele władz gminy i powiatu, samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek kultury, media. Na ośmiu przystankach uczestnicy i uczestniczki wycieczki poznawali historię i kulturę Żydów z Pacanowa, nazwiska konkretnych osób, słuchali żydowskich kawałów, skosztowali macy specjalnie przygotowanej przez miejscową piekarnię, a także rozwiązywali zagadki – za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali jedną z liter tworzących hasło-rozwiązanie całej wycieczki – słowo „macewa”.
Nie było ono przypadkowe: na zakończenie uczniowie odczytali list otwarty do Wójta Gminy i Rady Gminy Pacanów z petycją o zebranie odnalezionych przez mieszkańców, skradzionych z cmentarza macew i stworzenie z nich na cmentarzu lapidarium upamiętniającego pacanowskich Żydów. Listowi towarzyszyła prośba do mieszkańców o pomoc w odszukiwaniu macew. Uczniowie i uczennice posprzątali wcześniej teren cmentarza. Oprócz tego planowali kolejne wycieczki dla rówieśników i tworzyli ilustrowane „Przedwojenne przygody Koziołka Matołka” zawierające wątki dotyczące pacanowskich Żydów i wizyty bohatera w Izraelu.
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego
Wyróżnienie: Nominacje w kategoriach „Wpływ na lokalną społeczność” oraz „Innowacyjność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: VII klasy
Nauczycielka: Katarzyna Cudna
Trenerzy: Aneta Ceglarek, Antoni Wołowski
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.