| 2011 | 2012 |
Chełm
IV Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi Młodowskiej
| 2011 | 2012 |
Spacer śladami ludności żydowskiej w Chełmie można zacząć na ulicy Lubelskiej – najdłuższej w mieście i jednocześnie najbardziej związanej z chełmskimi Żydami. Pod numerem 8, w Kamienicy Lewinsztajnów, mieścił się popularny żydowski klub szachowy. Tuż obok, pod numerem 10, działała drukarnia Josefa Bronfelda. Wydawano tam miesięcznik literacki „Kamena”, w którym publikował między innymi Bruno Schulz. Można by kontynuować: numer 27 – Kamienica Kupferów, gdzie niegdyś mieścił się hotel, a potem siedziba Partii Robotnicy Syjonu i Towarzystwa Kursów Wieczorowych, numer 30 – hotel Lewinsztajna, numer 70 – Kamienica Ledermanów. Ale ulica Lubelska przechodzi w rynek, gdzie niegdyś odbywały się cotygodniowe targi – pośrodku placu stał drewniany okrąglak, w którym można było dostać wszystko, co niegdyś potrzebne bywało.
Dziś zachował się z niego drewniany kiosk, należący przed wojną do Majera Dobkowskiego. Blisko rynku znajduje się ulica Jatkowa. Dawniej, kiedy Żydzi stanowili ponad 70% mieszkańców miasta, można było zaopatrzyć się tu w świeże mięso. Nieopodal, na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Krzywej, stała synagoga. I dziś stoi, a na szczycie nadal widnieje płaskorzeźba dwóch płyt dekalogu. Tylko modlitw już w niej nie słychać…
Owocem warsztatów Szkoły Dialogu w chełmińskim liceum jest opracowany przez uczniów „Spacerownik śladami społeczności żydowskiej”. Na kolejnych stronach opisana jest wspomniana ulica Lubelska, jatki, synagoga, okrąglak, dom Szmula Zigelbojma, szkoła Klary Morgenstern, mykwa i kirkut. Ale spacerownik nie powstał ot tak, po prostu.
Najpierw odbył się próbny spacer, na którzy licealiści zaprosili swoich kolegów i koleżanki oraz mieszkańców miasta. Idąc wzdłuż zabytkowych kamienic przywoływali obraz przedwojennego życia. Na ulicy Jatkowej dziewczęta częstowały gości ciepłą herbatą i opowiadały o zasadach koszerności. Przy domu Szmula Zygelbojma uczniowie opowiedzieli, jak ten wybitny działacz Bundu popełnił samobójstwo w geście protestu przeciw bezczynności aliantów wobec Zagłady. W synagodze przybliżyli zebranym historię bożnicy oraz opowiedzieli o tym, jak religijni Żydzi obchodzą szabat. Uczestnicy spaceru mieli też okazję zobaczyć fragmenty posadzki pozostałe po mykwie. Wycieczka zakończyła się na kirkucie.
Wszystkie te działania poprzedziły warsztaty w szkole z trenerkami Forum Dialogu. Już od początku licealiści mieli świadomość, że Chełm zamieszkiwali Żydzi, ale informacje dotyczące kultury i religii przedwojennych sąsiadów były dla nich nowe. „Dopiero teraz zrozumiałam, że są tacy jak my, nie różnią się. Chodząc ulicami miasta, zdaję sobie sprawę, że tysiące ludzi zginęło tu. Miasto po wojnie bardzo się zmieniło, zostały nieliczne kamienice.
Domy i budynki zostały zburzone. Jest mi przykro, że ludzie w pogoni za lepszą jakością życia zapominają o tym, co było przed wojną” – mówi Dominika, jedna z uczestniczek warsztatów. Uczniowie z dużą ciekawością poznawali najważniejsze żydowskie święta. Spotkali się z także z Wojciechem Zakrzewskim – rzecznikiem prasowym starosty chełmskiego, animatorem kultury w Młodzieżowym Domu Kultury i dziennikarzem. Gość w niezwykle ciekawy i obrazowy sposób opowiadał o historii Chełma, a swoje wypowiedzi ilustrował starymi pocztówkami. Dopingował również młodzież do podejmowania działań. Uczniowie spotykali się później regularnie, aby przygotować jak najlepszą wycieczkę. Udało się. „Czułam, że mogę mieć wielki wpływ na to, żeby inni poznali tę historię, którą ja poznałam na zajęciach” – mówiła Karolina, uczennica z Chełma. „Jestem dumna, że urodziłam się w tym mieście i teraz potrafię coś o nim powiedzieć” – dodała jej koleżanka.
Bardzo przejęła mnie historia Żydów. Dopiero teraz zrozumiałam, że są tacy jak my, nie różnią się. Chodząc ulicami miasta, zdaję sobie sprawę, że tysiące ludzi zginęło tu. Miasto po wojnie bardzo się zmieniło, zostały nieliczne kamienice. Domy i budynki zostały zburzone. Jest mi przykro, że ludzie w pogoni za lepszą jakością życia zapominają o tym, co było przed wojną.
Dominika, uczestniczka warsztatów
Szkoła:
IV Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi Młodowskiej
Uczniowie:
grupa uczniów z różnych klas
Nauczyciel:
Aneta Kuba
Ekspert:
Wojciech Zakrzewski
Trenerki:
Agata Jaworska, Natalia Kertyczak
Program Szkoła Dialogu w Chełmie został zrealizowany dzięki wsparciu STACY i RONA SCHEINBERGÓW.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.