| 2016 |
Grybów
Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego
| 2016 |
Warsztaty prowadzone przez trenerki Forum Dialogu były dla gimnazjalistów z Grybowa okazją do pogłębienia wiedzy o historii i kulturze Żydów. Uczniowie odkrywali nieznaną im żydowską historię swojej miejscowości.
Grybów jest położony w województwie małopolskim i liczy ponad 6 tysięcy mieszkańców. Został założony w 1340 roku przez Kazimierza III Wielkiego. Informacje na temat Żydów grybowskich sięgają połowy XVIII wieku – w gminie i jej okolicach miało wtedy mieszkać 41 żydowskich rodzin. W drugiej połowie XIX wieku funkcjonowały dwie synagogi, cmentarz, cheder i mykwa. Żydzi stanowili w tym czasie prawie 22% mieszkańców. W początkach XX wieku zasiadali w Radzie Miasta. Wielu pracowało także we władzach kahału.
Rabinami byli przedstawiciele chasydzkiego rodu Halberstamów. Grybowscy Żydzi trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Mieszkali w większości wokół rynku, byli także właścicielami kilku kamienic. W mieście działały dwa chedery, a w 1912 roku otwarto Talmud-Torę. 7 września 1939 roku na teren Grybowa weszły niemieckie wojska. Żydzi z okolicznych terenów zostali przesiedleni do miasta. W 1940 roku przesiedlono ludność z Łodzi i okolic, a następnie z okolicznych uzdrowisk. Pod koniec 1941 roku Niemcy utworzyli getto i Judenrat. Getto zlikwidowano 20 sierpnia 1942 roku. Część Żydów rozstrzelano w Białej Niżnej, a resztę wysłano do Nowego Sącza i komór gazowych w Bełżcu. W 1943 roku na terenie kirkutu rozstrzelano około 150 Żydów przywiezionych z Nowego Sącza.
Podczas spotkań z trenerkami uczniowie byli bardzo zainteresowani ćwiczeniami na temat wybranych żydowskich świąt. Próbowali macy i daktyli, oglądali chanukiję i zastanawiali się, do czego może służyć drejdel. Z dużym zaangażowaniem ćwiczyli pracę w grupie, budując „wieżę różnorodności”. Toczyły się też dyskusje dotyczące wojny i potrzeby upamiętniania. Nowe były dla nich również wiadomości dotyczące różnorodności współczesnego życia żydowskiego. Uczniowie mieli świadomość, że w ich mieście znajduje się synagoga i kirkut, ale w czasie przygotowywania wycieczki próbnej dotarli do wielu nieznanych im wiadomości.
Na trzecim warsztacie poszli na spacer i podzielili się z trenerami swoją wiedzą. Opowiedzieli o najważniejszych miejscach związanych z żydowską historią ich miasta. Dużo miejsca poświęcili roli pamięci i historii. „Chcielibyśmy, aby w naszym regionie nie zapomniano o Żydach. Myślimy, że warto mówić o tym, co się wtedy działo, i mamy nadzieję, że ta pamięć nie zginie. Chcielibyśmy również, aby odnowiono synagogę, ponieważ wiemy, jak ważne jest to miejsce dla Żydów” – podsumował warsztaty jeden z uczestników projektu.
Szkoła:
Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego
Uczniowie:
klub filmowy „Wariograf”
Nauczycielka:
Aneta Święs
Trenerki:
Jolanta Goździk, Antonina Stasiuk
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.