| 2015 |
Pajęczno
Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza
| 2015 |
Ulica Zdrojowa 17 – dawniej istniała tu synagoga, która została wybudowana w XIX w., podczas wojny przekształcona przez Niemców w warsztat stolarski. Mury budynku nie ucierpiały w okresie okupacji, więc po wojnie utworzono tu kino Świteź. Działa do dzisiaj. Idźmy dalej. Ulice Kilińskiego, Częstochowska, Kopernika, Świerczewskiego – tereny getta. W grudniu 1939 r. w Pajęcznie mieszkało ponad 1000 Żydów, w listopadzie 1940 r. w mieście utworzono getto. Żydom nakazano nosić opaski z gwiazdą Dawida, zabrano sklepy i warsztaty. Pan Mieczysław Dłubak wspomina swoich żydowskich kolegów i to, jak przenosił jedzenie na teren getta, narażając życie. Teraz mijamy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tu, w 1943 r., spędzono około 2000 osób przed odejściem transportu do obozu zagłady.
W strasznych warunkach Żydzi przebywali w kościele trzy dni, a każdą próbę wydostania się stąd kończył strzał z karabinu. W opowiadaniu Hanny Krall czytamy: „Najpierw zamknięto ich w kościele. Kościół był znany od wieków, ponieważ wisiał w nim cudowny obraz. Przedstawiał Matkę z Dzieciątkiem. Pierwszy cud uczyniła Matka Boża dla dziecka z Pajęczna. Potem uzdrawiała chorych, uwalniała pobożnych żołnierzy z niewoli pogańskiej, ślepym dawała wzrok, niemym mowę. Podczas wojny proboszcza i wikarego wywieziono do Dachau, a kościół zamieniono w więzienie. Znaleźli się więc w jednym więzieniu – Żydzi przeznaczeni na śmierć i Matka z Dzieciątkiem.”
Uczniowie kończą swą wycieczkę w parku miejskim. Martyna śpiewa „Miasteczko Bełz” i „Rebeka”, a goście i zaproszeni uczniowie oglądają przygotowaną wystawę zdjęć przedwojennego Pajęczna. Czy są w stanie rozpoznać miasto na czarno-białych archiwalnych fotografiach? „Obejrzałam zdjęcia i zadziwiłam się, że historia naszego miasteczka jest taka różnorodna i że różni ludzie żyli tutaj razem!” – mówi pani Helena. „Jestem mieszkanką Pajęczna od 30 lat i dopiero dzisiaj, dzięki udziałowi w tej wycieczce, dowiedziałam się, że w Pajęcznie znajdowało się getto” – dodaje pani Mariola. „Chciałbym, aby teren dawnego cmentarza żydowskiego został oznaczony. Może uda się to zrobić tym młodym ludziom!” – wyraża nadzieje pan Krzysztof, mieszkaniec Pajęczna.
Zorganizowana przez uczniów wycieczka „śladami pajęczańskich Żydów” wieńczyła udział pajęczańskich licealistów w programie Szkoła Dialogu. Warsztaty Szkoły Dialogu były okazją do rozmów, niekiedy po raz pierwszy, o żydowskiej kulturze i obecności Żydów w Polsce w czasach przedwojennych. Uczestnicy warsztatów, w czasie przygotowywania projektu, spotykali się z najstarszymi mieszkańcami Pajęczna, p. Krzysztofem Strausem – lokalnym historykiem – oraz p. Mieczysławem Dłubakiem, emerytowanym dyrektorem szkoły.
Oprócz wycieczki, efektem udziału uczniów w programie Szkoła Dialogu jest szkolna wystawa, a także film, samodzielnie nakręcony przez uczestników warsztatów.
Udział w projekcie dał nam wiele, nie tylko poznaliśmy historię i kulturę Żydów, dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w Pajęcznie przed wojną, ale i poznaliśmy nowych ludzi – kolegów, z którymi współpracowaliśmy, osoby, z którymi przeprowadzaliśmy wywiady. Polecamy „Szkołę Dialogu”!
Uczestniczka projektu
Szkoła:
Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza
Uczniowie:
klasa I i II liceum
Nauczycielka:
Bożena Szczerkowska
Ekspert:
Mieczysław Dłubak
Trenerki:
Anna Geller, Michalina Laskowska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.