Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych do udziału w seminariach, które odbędą się w Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Łodzi i Poznaniu. Czwarte z nich w środę, 25 marca, w stolicy województwa podlaskiego.
Punktem wyjścia do rozważań o polsko-żydowskiej historii będą wątki z filmu „Kto napisze naszą historię”, który swoją premierę miał w styczniu tego roku. Film opowiada niezwykłą historię Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Archiwum, jedno z najważniejszych źródeł o zagładzie polskich Żydów, zostało odnalezione po wojnie i wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata”.
Idee tworzącej archiwum konspiracyjnej grupy Oneg Szabat przełożymy na konkretne narzędzia edukacyjne. Oddolnie pisana historia, nadająca podmiotowość zwykłym ludziom i ukazująca różnorodność ich losów będzie perspektywą, z której chcielibyśmy przyjrzeć się przedwojennej społeczności żydowskiej.
- Jak mówić o historii i kulturze polskich Żydów z dala od utartych opowieści, a stawiając na jednostkowe, lokalne doświadczenia?
- Jak odkrywać lokalną żydowską historię?
- Jak szukać informacji w internetowych archiwach?
- Jak budować zaangażowanie uczniów?
Seminarium będzie miało formę zajęć warsztatowych. Zaprezentujemy i wspólnie omówimy ćwiczenia możliwe do przeprowadzenia w klasie. Częścią seminarium będzie także spotkanie z Mariuszem Sokołowskim, nauczycielem z Białegostoku, który od lat działa z uczniami na rzecz pamięci o Żydach z Białegostoku i Wasilkowa. Mamy nadzieję, że będzie ono przestrzenią ciekawej dyskusji, szczerej rozmowy i wymiany doświadczeń.
Seminarium ma charakter edukacyjny, podnoszący kwalifikacje zawodowe. Każdy uczestnik otrzyma płytę z filmem „Kto napisze naszą historię” i zestaw materiałów metodycznych, jak również certyfikat uczestnictwa.
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, Białystok
Termin: 25 marca 2020, 11:00-17:00
Liczba miejsc ograniczona. W celu uczestnictwa w seminarium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Termin zgłoszeń upływa 15 marca
Kolejne seminarium w Poznaniu odbędzie się w pierwszej połowie 2020 roku.