• Szkoła Dialogu

    Przekraczamy granice pamięci

Zapraszamy na warsztat dla nauczycieli online w dniu 20 lipca 2020 roku o godz. 10:00, podczas którego wspólnie zastanowimy się nad wyzwaniami jakie niesie ze sobą nauczanie o Zagładzie.

Podczas zorganizowanej eksterminacji ludności żydowskiej Niemcy wykonywali dokumentację fotograficzną i filmową swoich działań. To te wizualia są często najpowszechniejszymi obrazami jakie używane są w narracjach o Zagładzie – w edukacji, ale także w innych przestrzeniach.

Podczas warsztatu krytycznie spojrzymy na „słynne” obrazy Zagłady i zastanowimy się nad tym w jaki sposób i czy w ogóle pokazywać je naszym uczniom.

·        Czy te fotografie faktycznie odnoszą zamierzony edukacyjny skutek?

·       Jak dbać o emocje uczniów, kiedy poruszamy trudny temat Zagłady?

·        Jak ucząc o Zagładzie podkreślać podmiotowość ofiar?

Podejmiemy także refleksję nad tym jakie wyzwania stoją przed nami w edukacji o Zagładzie podczas ewentualnego nauczania online w kolejnym roku szkolnym.

Warsztat poprowadzi Izabela Meyza – antropolożka kultury, mediatorka i trenerka empatycznej komunikacji. Od wielu lat związana z Forum Dialogu. Pracuje w oparciu o metodę Porozumienia bez Przemocy (NVC). Wspiera nauczycieli, edukatorów i menedżerów w rozwoju kompetencji komunikacyjnych. Autorka materiałów edukacyjnych dot. przeciwdziałania przemocy i wspierania młodych ludzi w cyfrowym świecie. Współautorka materiałów edukacyjnych Szkoły Dialogu (Forum Dialogu).

W związku z ograniczeniami pracy warsztatowej, zakładamy, że grupa może liczyć do 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. W celu rejestracji na webinarium prosimy o wypełnienie formularza online. Termin zgłoszeń upływa 17 lipca.

Warsztat potrwa ok. 2 godzin zegarowych i odbędzie się na platformie ZOOM, do której dostęp uzyskają Państwo klikając w link rejestracyjny. Na platformę można wejść przez komputer wyposażony w kamerkę i mikrofon/słuchawki lub przez smartfon.