• Szkoła Dialogu

    Przekraczamy granice pamięci

Wśród miejscowości, do których zawitała Szkoła Dialogu w semestrze wiosennym 2021 roku znajduje się Kadzidło, znane jako jeden z najważniejszych ośrodków kultury kurpiowskiej.

Grupa młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych wzięła udział w czterech warsztatach, a następnie realizowała projekt, aby odkryć historię związane z żydowską przeszłością ich miejscowości.

Kadzidło to jedna z dwóch największych miejscowości na Kurpiach, w których przed wojną zamieszkiwali Żydzi. W latach 20-tych 15% społeczeństwa stanowili Żydzi. Odsetek procentowy zaczął się znacznie zmniejszać w przededniu wojny, gdyż w miejscowości dochodziło do incydentów antysemickich. Ważną rolę w powstrzymywaniu rozruchów miał miejscowy proboszcz, który prosił o to, żeby nie krzywdzić Żydów.

Młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych z Kadzidła ma niełatwe zadanie podejmując się poszukiwania informacji dotyczących społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś ten teren.

W samej miejscowości praktycznie nie ma materialnych śladów obecności Żydów. Wśród źródeł, bardzo ważna jest Księga Żydów Ostrołęckich, w której znajdują się wspomnienia  Izraela Lewińskiego o Kadzidle. Istnieją również świadectwa i dokumenty ocalałych, m.in. też dokumenty Borensztejna Icka Nojacha,  urodzonego w Kadzidle, który jako student uciekł z Krakowa do Kobe w Japonii, gdzie zgłosił się po pomoc do JDC.

Uczennice i uczniowie z grupy projektowej mogą liczyć na wsparcie opiekuna – nauczyciela, który w dbanie o pamięć o społeczności żydowskiej Kadzidła jest zaangażowany już od wielu lat. Niezwykle istotna jest również bardzo przychylna postawa lokalnych władz, szczególnie wójta, który deklaruje, że gmina sfinansuje projekt upamiętnienia, który zaproponują uczennice i uczniowie.

Projekt Szkoła Dialogu jest realizowany z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.