Czas opowiedzieć więcej o tym, co się dzieje w tegorocznej Szkole Dialogu – w jakich miejscowościach prowadzimy warsztaty, jakie szkoły biorą udział w zajęciach, co uczniowie i uczennice planują zrobić w ramach projektów.
Zaczynamy od Kozienic, gdzie zespół projektowy stanowi silna, żeńska grupa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. Zajęcia w kozienickiej szkole prowadzą edukatorki Katarzyna Domagała i Barbara Rostek.
Żydzi zamieszkiwali Kozienice od końca XVI wieku, a przed II wojną światową stanowili ponad 50% społeczności. Miejscowość była bardzo ważnym ośrodkiem chasydzkim, szczególnie w czasie, kiedy działał tam Icchak Hofstein, zwany Magidem z Kozienic, z którego postacią – jak w przypadku wielu chasydów – wiążą się legendy, opowieści i anegdoty. Jedna z nich dotyczy Hofsteina i samego Napoleona Bonaparte! Nie zamierzamy jej tutaj zdradzać, bo kto może właśnie ten motyw będzie elementem projektu uczennic z I LO? A może zainspirują się postacią słynnego rzeźbiarza, plastyka Fransa Krajcberga, który pierwsze 18 lat swojego życia spędził w Kozienicach? Już nie możemy się doczekać, co przygotują uczennice kozienickiego liceum i bardzo się cieszymy, że są z nami w programie!