Choć historia żydowska w Brześciu Kujawskim sięga XV wieku, dziś w mieście nie ma po niej praktycznie śladu – synagogę spalono, na miejscu kirkutu działa basen. Nie przeszkodziło to jednak uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Łokietka w przygotowaniu dla mieszkańców Brześcia spaceru pamięci. Wydarzenie odbyło się 17.11.2018 roku. Wycieczka składała się z pięciu przystanków, a wzbogaciły ją quiz z nagrodami ufundowanymi przez Urząd Miasta i poczęstunek (żydowskie przekąski oraz koszerna kawa i herbata).

Uczestnicy projektu opowiedzieli o historii żydowskich mieszkańców Brześcia Kujawskiego i zaprezentowali zdjęcia oraz zebrane od starszych osób relacje. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności: pojawili się mieszkańcy Brześcia i innych miejscowości, władze miasta oraz księża. Uczniowie zwrócili się też do Burmistrza z podaniem o upamiętnienie społeczności żydowskiej Brześcia Kujawskiego kamieniem pamięci – pomnik zgodził się ufundować i wykonać jeden z obywateli miasta.

Warsztaty pokazały mi, jak ludność żydowska tak naprawdę musiała walczyć o przetrwanie w czasie wojny. Całe rodziny musiały się żegnać i rozdzielać…

Uczestniczka warsztatów

Zawsze myślałam, że Żydzi ubierają się tak jak kiedyś, że są uchodźcami, że nikt ich nie szanuje, lecz dowiedziałam się, że jest zupełnie inaczej, Żydzi mają poszanowanie, mają swoje tradycje i trzeba je cenić.

Uczestniczka warsztatów

Zdziwiłam się, ponieważ nie ma tutaj żadnych śladów, żadnych pozostałości, zero śladów, niczego. Uważam, że powinno się to zmienić, ponieważ ten temat jest zapominany.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Ewelina Bartosik, Barbara Rostek

Brześć Kujawski


Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Łokietka
Uczniowie: Klasa III gimnazjum
Nauczycielka: Aldona Waszak
Trenerki: Ewelina Bartosik, Barbara Rostek

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2