Częstochowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego

Częstochowa jest miastem posiadającym dość długą, bo sięgającą jeszcze XVIII w. historię społeczności żydowskiej, która jednak po marcu 1968 r., jak w większości polskich miast, przestała zupełnie istnieć, zostawiając po sobie jedynie nieliczne pamiątki i szczątkowe ślady.

Uczestnicy Szkoły Dialogu w Częstochowie – uczniowie pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego – podjęli się trudnego zadania przywrócenia i utrwalenia pamięci o swoich żydowskich sąsiadach. W ramach projektu, którego odbiorcami byli w pierwszej kolejności ich rówieśnicy z innych klas, licealiści zorganizowali spacer po mieście śladami żydowskiej społeczności. Obejmował on dawną mykwę, filharmonię (w miejscu dawnej synagogi), Muzeum Żydów Częstochowian, monument upamiętniający wywózkę ludności żydowskiej do obozu (na ul. Strażackiej), Żydowską Szkołę Sztuk Plastycznych oraz piwnicę w kamienicy nr 24 na Starym Rynku.

Ponadto uczestnicy projektu podjęli się ambitnego projektu teatralnego; sami stworzyli scenariusz, wyreżyserowali i wystawili spektakl pt. „Szept Nadziei”. Jego scenariusz oparty był o historię ocalałej z Holokaustu Krystyny Geisler oraz Bogdana Jastrzębskiego, któremu udało się uratować ją z częstochowskiego getta, o czym opowiedział później w wywiadzie, który stał się kanwą napisanego przez młodzież scenariusza. Dzięki nagraniu spektaklu stał się on trwałym efektem projektu, a jego wersja w języku angielskim ma być wystawiana podczas corocznych wizyt młodzieży z Izraela w Częstochowie.

Pomyślcie o Żydach z waszego miasteczka. Może i wy odkryjecie to, co nieznane.

Uczestnik warsztatów

Trzeba uświadomić ludzi, aby nasze społeczeństwo na zawsze pamiętało o tych, o których należy pamiętać.

Uczestniczka warsztatów

Takie zajęcia mogłyby pomóc ludziom zwalczyć ksenofobię i zrozumieć, że nie każdy stereotyp jest prawdziwy. Każdy człowiek jest inny i to jest piękne.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Marcin Krotla, Agnieszka Zawiślak

Częstochowa


Szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Odkrywanie historii” na Gali Dialogu Szkoły 2018
Uczniowie: klasa I
Nauczycielka: Agnieszka Mrowiec-Smaga
Trenerzy: Marcin Krotla, Agnieszka Zawiślak

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady

logo 2