| 2018 |
Garwolin
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
| 2018 |
Choć przed wojną społeczność żydowska stanowiła niemal 50% ludności Garwolina, dziś nie pozostały po niej praktycznie żadne materialne ślady – oprócz cmentarza żydowskiego w Sulbinach, około 4 kilometry od miasta. Pomimo tego, uczniom klasy pierwszej z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida udało się zorganizować niezwykle ciekawą wycieczkę pamięci dla kolegów i koleżanek ze szkoły. Miała ona postać gry miejskiej i odbyła się 14.06.2018 roku. Gra składała się z sześciu przystanków, na których czekały na uczestników różnorodne zadania. Młodzież zapoznała kolegów i koleżanki z zagadnieniami dotyczącymi świąt żydowskich, handlu, koszerności i pochówku, przybliżyła też historię klubów sportowych Makabi i Hapoel, garwolińskiego lekarza żydowskiego, Pawła Lipsztata oraz garwolińskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, państwa Paśniczków.
Na uczestników wycieczki czekał też poczęstunek. Podczas przygotowywania projektu uczniowie i uczennice korzystali z pracy historycznej absolwenta swojej szkoły dotyczącej garwolińskich Żydów, „Księgi Pamiątkowej Garwolina” i wywiadu ze świadkiem historii oraz wsparcia przedstawicielki Fundacji Yahad-In Unum. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa w szkolnej świetlicy, a trwałym śladem po nim zostały utworzona na Facebooku strona oraz przewodnik w dwóch wersjach językowych – po polsku i francusku. Uczestnicy i uczestniczki projektu wystąpili też do Nadleśnictwa Garwolin z podaniem o pozwolenie na oznaczenie drogowskazami dojścia do cmentarza żydowskiego w Sulbinach.
Szkoła: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
Uczniowie: I klasa
Nauczycielka: Agnieszka Mucha
Trenerzy: Barbara Krywoszejew, Sonia Ruszkowska
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.