| 2019 |
Gorzów Chrzanowski
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
| 2019 |
Gorzów to niewielka miejscowość, gdzie nigdy nie mieszkali Żydzi, ale zaledwie kilometrów dalej leży Oświęcim – świetnie znany uczestnikom projektu. Większość uczniów zwiedzała dawny niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Z powodu bliskości tego miejsca mieli dużą wiedzę dotyczącą czasów II wojny światowej. Nie wszyscy jednak wiedzieli, że to miasto ma też ciekawą żydowską historię przedwojenną.
W ramach projektu uczniowie przeprowadzili wywiady z byłą więźniarką obozu Zdzisławą Włodarczyk oraz z Maszą Kurhańską, która opowiedziała im jak to jest być młodą Polką z żydowskimi korzeniami i mieszkać w okolicach największego dawnego obozu koncentracyjnego.
Podczas wycieczki uczestnicy oprowadzili rówieśników ze swojej szkoły po Oświęcimiu, opowiadając o jego przedwojennej historii: licznej żydowskiej społeczności, słynnej Wytwórni Wódek i Likierów Haberfelda, przyjaźni rabina Eliasza Bombacha i katolickiego księdza Skarbka. Zwiedzili Muzeum Żydowskie w dawnej synagodze i dom ostatniego oświęcimskiego Żyda, który wrócił tam po wojnie oraz wystawę na temat oświęcimskich Romów w siedzibie ich stowarzyszenia. Oglądali też rozsiane po mieście murale nawiązujące do z historii miasta, m.in. ten stworzony przez słynnego malarza i grafika Edwarda Dwurnika.
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
Uczniowie: VII i VIII klasa oraz III klasa gimnazjum
Nauczycielka: Katarzyna Białas-Szafraniec
Trenerki: Agnieszka Gwiazdowicz, Agnieszka Zawiślak
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.