| 2019 |
Kałuszyn
Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa
| 2019 |
Kałuszyn był przed wojną zamieszkany głównie przez Żydów. Ich życie i śmierć w kałuszyńskim getcie upamiętnia pomnik. Już po pierwszych warsztatach uczniowie zaczęli się nim opiekować – sprzątać i zapalać znicz. W bibliotekach i archiwach odkrywali historię miasta. Nawiązali kontakt z potomkiem kałuszyńskich Żydów, Josephem Gellmanem, który odwiedził ich i opowiedział o swojej rodzinie. Rozmawiali ze starszymi mieszkańcami o ich wspomnieniach. Uczniowie przygotowali wycieczkę, która była zwiedzaniem głównie „miejsc po”: miejsca po synagodze, gdzie dziś jest stacja benzynowa, miejsca po starym kirkucie – dziś stoi tam Urząd Miasta.
Dawny nowy kirkut to dziś zaniedbana łączka bez macew koło cmentarza katolickiego. Nie zachował się nawet rynek ze sklepikami i stoiskami, gdzie sprzedawano słynne w okolicy kałuszyńskie tałesy. Teraz jest tam parking pokryty jeszcze starą kostką brukową. Tam, gdzie było getto, dziś jest centrum handlowe i popularna pizzeria. Zachował się za to przedwojenny budynek straży pożarnej i do dziś pełni tę funkcję. Uczniowie przywołali tam nazwiska żydowskich strażaków. Po wycieczce, w Domu Kultury, pokazali publiczności archiwalne zdjęcia i filmy przedstawiające przedwojenny Kałuszyn.
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa
Wyróżnienie: Zwycięzca w kategorii „Różnorodność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: Chętni z klas VII i VIII
Nauczycielki: Monika Marciniak, Katarzyna Mroczek
Trenerzy: Kasia Czubińska, Antoni Wołowski
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.