Kańczuga

Szkoła Podstawowa im. króla Jana III Sobieskiego

Leżąca w powiecie przeworskim Kańczuga to niewielkie miasteczko, w którego historii Żydzi pojawili się pod koniec XVI wieku. Przed wojną stanowili oni 40% wszystkich mieszkańców miasteczka. Nie ma tu już żadnych fizycznych śladów żydowskiej społeczności oprócz bożnicy, której dokładna lokalizacja nie jest dziś pewna.

Uczestnicy Szkoły Dialogu w Kańczudze – uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej – przygotowali wycieczkę po miasteczku, w planie której znalazło się wiele ważnych miejsc, w tym również cmentarz znajdujący się na pograniczu Kańczugi i sąsiadującej z nią miejscowości.

Podczas opracowywania treści spaceru młodzież odkrywała zupełnie nieznane im, często trudne, aspekty lokalnej historii. W zorganizowanej w ramach projektu wycieczce wzięły udział znajome osoby i członkowie rodzin oprowadzającej młodzieży.

Trwałym elementem działań prowadzonych przez młodzież jest strona internetowa, na której znalazły się informacje zgromadzone przez uczestników Szkoły Dialogu podczas przygotowań do spaceru edukacyjnego.

Dzięki Szkle Dialogu poznałam historię Kańczugi i ich mieszkańców – Żydów i ich charakterystyczne zwyczaje. Te kilka spotkań dało mi dużo do myślenia i naprawdę super było!

Uczestniczka warsztatów

Te kilka spotkań dało mi dużo do myślenia i naprawdę był super.

Uczestniczka Warsztatów

Fot. Joanna Sarnecka, Antoni Wołowski

Kańczuga


Szkoła: Szkoła Podstawowa im. króla Jana III Sobieskiego
Uczniowie: klasa VIII
Nauczycielka: Maria Kędzior
Trenerzy: Joanna Sarnecka, Antoni Wołowski

Darczyńcy

Projekt współfinansowany z darowizn osób prywatnych poprzez CAF Canada.