Konin

II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie bardzo ciekawie podeszli do organizacji wycieczki. Poza tradycyjnym oprowadzaniem po mieście przygotowali też stronę internetową, gdzie znajduje się interaktywna gra miejska z zadaniami do wykonania podczas samodzielnego spaceru po mieście. Dla tych, którzy chcą poznać żydowski Konin nie wychodząc z domu, jest też wiele informacji, zdjęć i filmów nagranych przez uczestników projektu. Uczniowie nawiązali współpracę z wieloma instytucjami, między innymi z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie wysłuchali serii specjalnie dla nich przygotowanych wykładów o judaizmie i historii polskich Żydów.

W ramach wycieczki i na stronie internetowej podzielili się wieloma ciekawostkami o kulturze żydowskiej i pokazali najważniejsze miejsca żydowskiego Konina: dawną szkołę żydowską, synagogę gdzie przez wiele lat po wojnie mieściła się biblioteka, a od 2005 roku budynek jest opuszczony i niedostępny. Opowiedzieli o dawnym Rynku Garncarskim i sprzedającym tam ryby handlarzu Bim Bom. Opowiedzieli też o najważniejszych świętach żydowskich.

Wcześniej nie sądziłam, że w Koninie jest tyle zabytków, pamiątek po Żydach. To wszystko co tu się stało, całą historia włączyła we mnie ciekawość.

Uczestniczka warsztatów

Szkoła Dialogu był to dla mnie super spędzony czas. Będę to wspominać miło, był to czas w pełni zagospodarowany.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Katarzyna Czubińska, Marcin Krotla

Konin


Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Różnorodność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasa II
Nauczycielka: Aleksandra Kudła
Trenerzy: Katarzyna Czubińska, Marcin Krotla

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2