Łuków

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki

Żydzi osiedlili się na terenie Łukowa, malowniczego miasta na Podlasiu już w XIV wieku. Szybki wzrost ich liczebności doprowadził do tego, że na przełomie XIX i XX wieku stanowili ok. 2/3 liczby ludności (ok. 8000). W latach  II wojny światowej hitlerowcy wymordowali miejscowych Żydów, stanowiących około 50% mieszkańców miasta. Do komór gazowych w Treblince wywiezionych zostało ok. 14 tys. Żydów, na miejscu zaś rozstrzelano w przybliżeniu 2 tys. osób. Wśród zamordowanych był rabin Ber Erlich Słuszny, dziadek Meira Dagana, późniejszego dyrektora Mosadu.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki zadbali o upamiętnienie żydowskich mieszkańców swojego miasta. Podczas warsztatów stworzyli profil na Instagramie pt. „Żydzi w Łukowie”, który przedstawia liczne zarówno przedwojenne, jak i współczesne fotografie, związane z żydowskim dziedzictwem tego miasta.

Projekt został zrealizowany jako wycieczka w formie gry miejskiej, według twórczego pomysłu, który zrodził się na drugim warsztacie z ekspertami Forum Dialogu.

Na uczestników gry czekały liczne atrakcje i zadania. Mieli oni okazję m.in. ułożyć synagogę z puzzli, odegrać scenki związane z danym świętem Żydowskim oraz nauczyć się alfabetu Żydowskiego. Gra miejska zaangażowała młode osoby z różnych części miasta, pozwalając na przyswojenie w przystępnej formie wielu informacji o historii łukowskich Żydów. Dodatkowym efektem wycieczki było również odwiedzanie miejsc, które dziś młodzieży nie kojarzą się z historią Żydów i opowiadanie „na żywo” na temat ich historii.

Podczas wycieczki uczniowie poznawali miejsca związane z historią łukowskich Żydów: pomnik z macew na terenie cmentarza żydowskiego, teren getta w Łukowie i drugiego cmentarza, na którym jest dziś park, a także puste miejsce po zburzonej niedawno synagodze. Tematem przewodnim wycieczki były głównie tradycja i święta żydowskie oraz historia miejsc, które są związane z Żydami w Łukowie.

Fot. Paulina Kowalczyk, Olga Szymańska

Łuków


Szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
Uczniowie: klasa II
Nauczyciel: Michał Mojski
Trenerki: Paulina Kowalczyk, Olga Szymańska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2