Żydowska historia w Narwi sięga samych początków istnienia miejscowości, a przed wojną mieszkańcy wyznania mojżeszowego stanowili duży procent ludności miasteczka. Niestety, historia ta zakończyła się tragicznie – niemiecką okupacją, utworzeniem getta we wrześniu 1942 roku, a następnie jego likwidacją w listopadzie tego samego roku. O pamięć po narwiańskich Żydach zatroszczyli się uczniowie i uczennice miejscowej szkoły podstawowej, którzy w październiku 2019 roku zorganizowali miejską wycieczkę ich śladami.

Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia przeszli ulicami, które zamieszkiwali niegdyś żydowscy obywatele miasteczka, słuchając ich historii. Odwiedzili ocalałe domy żydowskie oraz miejsce po synagodze i chederze. Ten drewniany budynek przetrwał wojnę, a następnie pełnił rolę kina i czytelni. Niestety, spłonął w 1973 roku. Wycieczka zakończyła się wspólnym sprzątaniem cmentarza żydowskiego, częściowo splądrowanego podczas wojny na rozkaz nazistów.

Narew


Szkoła: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Narwi
Nauczycielka: Olga Hewa
Trenerki: Hanna Nowicka, Zuzanna Piechowicz

 

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.