| 2019 |
Obrzycko
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich
| 2019 |
Obrzycko to niewielkie miasteczko w województwie wielkopolskim, w którym nie zachowało się wiele śladów żyjących tu dawniej Żydów; miejsce, gdzie istniał dawniej żydowski cmentarz jest nieoznaczone i nieuporządkowane, a jedynym fizycznym śladem jest pamiątkowa tablica w miejscu dawnej synagogi.
Grupa uczestników Szkoły Dialogu, składająca się z młodzieży ostatnich klas obrzyckiej szkoły podstawowej, w ramach uczniowskiej inicjatywy projektowej opracowała trasę lokalnej wycieczki edukacyjnej, której zwieńczeniem było spotkanie w szkole w formie apelu połączonego z poczęstunkiem.
Uczniowie mieli przed sobą trudne zadanie ze względu na niewielkie ślady materialne żydowskiej obecności w historii miasta.
Jednak intensywne poszukiwania pozwoliły im zgromadzić informacje o lokalnej historii niemieckiej, polskiej i żydowskiej i na ich podstawie stworzyć rozbudowany spacer, który wzbudził zainteresowanie licznych gości, a także zwykłych przechodniów i mieszkańców. W opowieści o historii miasta znalazło się miejsce dla wybitnych osobowości z Obrzycka, sporo uwagi poświęcono na przykład postaci Edmunda Kruppika, lekarza, który rozpoczynał tu praktykę przed II wojną światową i kontynuował ją w czasach pokoju.
Młodzież z własnej inicjatywy stworzyła dokumentację filmową działań, nagrywając wycieczkę i na własną rękę montując materiały w promujący projekt krótki film.
Przez cztery spotkania moje całe życie zmieniło bieg oraz moje myślenie co do historii jest całkiem inne. Kiedy wędruję teraz po moim miasteczku, uwagę przykuwają różne miejsca. Kiedyś na takie mało istotne rzeczy nie zwracałam uwagi. Bardzo się cieszę, że to właśnie ja mogłam uczestniczyć w takich zajęciach.
Uczestniczka warsztatów
Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Odkrywanie historii” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasy V, VII i VIII
Nauczycielka: Magdalena Koput
Trenerki: Aneta Ceglarek, Karolina Ufa
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.