| 2019 |
Ostrołęka
II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
| 2019 |
Szkoła Dialogu w Ostrołęce odbyła się na zaproszenie nauczyciela Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida, który jest też specjalistą od regionalnej historii żydowskiej. Jego uczniowie już przed warsztatami mieli sporą wiedzę na temat judaizmu i społeczności żydowskiej w ich mieście, która tuż przed wojną stanowiła aż 80% mieszkańców. Książka pana Jana Mironczuka „Żydzi w powiecie ostrołęckim do I wojny światowej” dostarczyła im większości potrzebnych informacji. Zaprosili gości na spacer po mieście, pokazali gdzie mieścił się kiedyś rewir żydowski, poza którym aż do drugiej połowy XIX wieku nie wolno było Żydom się osiedlać, dawny targ, miejsce gdzie stała synagoga.
Kirkut zniszczyli Niemcy w czasie wojny, po tym jak wypędzili Żydów do zajętej przez Rosjan Łomży. Po wojnie teren został zabudowany. Dziś stoi tam pomnik upamiętniający ostrołęckich Żydów. Uczestnicy wycieczki położyli tam zgodnie z tradycją żydowską kamienie. W wycieczce poza uczniami innych klas brali też udział uczniowie z Usoli Syberyjskich, którzy przyjechali zobaczyć kraj swoich przodków. Dzięki wycieczce zobaczyli, że był to kraj wielokulturowy.
Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
Uczniowie: klasa II
Nauczyciel: Jan Mironczuk
Trenerki: Małgorzata Kruszewska, Magdalena Ogieniewska-Małecka
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.