| 2012 |
Płock
Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich
im. Ludwika Krzywickiego
| 2012 |
Osiedle Żydowskie w Płocku tworzyło jedną z najstarszych społeczności żydowskich w Polsce – Żydzi mieszkali tu już w XI w. Po najeździe Szwedów i zniszczeniu dużej części zabudowy obszar miasta zamieszkiwany przez płockich Żydów pozostał niezmieniony aż po II wojnę światową. Do dziś przetrwały materialne ślady po jego mieszkańcach: w tzw. Małej Synagodze ma obecnie siedzibę Muzeum Żydów Mazowieckich, natomiast w dawnej mykwie działa galeria sztuki. Zachował się też dom rabina i inne kamienice w dawnej dzielnicy żydowskiej, budynek szpitala żydowskiego, Nowy Cmentarz Żydowski. Cennym zabytkiem Płocka i pamiątką po jego żydowskich mieszkańcach, którzy w okresie międzywojennym stanowili około 40 proc. ludności Płocka, są drewniane kuczki. Niektóre zachowane, inne zagrożone zniszczeniem przez prywatnych właścicieli, przypominają o mieszkańcach miasta, którzy zginęli w 1941 r., kiedy to płoccy Żydzi zostali wywiezieni do obozu w Działdowie i innych miejscowości wokół Radomia.
Jedna z kuczek mieści się w podwórzu naprzeciw Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, w którym odbywają się warsztaty Szkoły Dialogu. Dla większości płockich uczniów wiedza na temat życia żydowskiego w ich mieście i regionie jest nowością. Przed udziałem w warsztatach Szkoły Dialogu młodzi płocczanie nie zdawali sobie sprawy z bogatej historii swego miasta, z faktu że przed wojną stanowiło ono istotny punkt na mapie kraju i że społeczność żydowska zamieszkująca Płock wydatnie przyczyniła się do jego rozwoju. Warsztaty bardzo pomogły usystematyzować i pogłębić wiedzę uczniów na temat kultury i religii Żydów, a także były pierwszą okazją dla młodzieży, by nauczyć się jak pracować zespołowo.
Na zakończenie udziału w programie uczniowie płockiego technikum zorganizowali dla swoich nauczycieli oraz pracowników Muzeum Mazowieckiego wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią Płocka. Trasa wycieczki obejmowała dawne Osiedle Żydowskie, gdzie opowiedziano o zachowanych w Płocku kuczkach – architektonicznych unikatach na skalę europejską oraz przybliżono obraz żydowskich świąt; Małą Synagogę, o której burzliwych dziejach opowiedzieli uczniowie; miejsce po Starej Synagodze, której zdjęcia pozwoliły wyobraźni odtworzyć jej urodę. Pojawiła się również opowieść o roli jaką odegrały Żydowska Biblioteka i płockie Stowarzyszenie „Hazomir” w krzewieniu kultury. Przybliżono historię i rolę mykwy, która znajdowała się niegdyś w obecnym budynku galerii sztuki.
Pojawiały się też wzmianki o słynnych osobistościach związanych z Płockiem: o Stefanie Themersonie, pisarzu i twórcy przedwojennego kina artystycznego, znanych żydowskich artystach Dawidzie Tuszyńskim i Natanie Korzeniu i ojcu polskiej neurologii Edwardzie Flatau. Na zakończenie spaceru uczestnicy upamiętnili wywiezionych i zamordowanych mieszkańców płockiego getta.
Dodatkowo płocka młodzież zgromadziła zestaw archiwalnych zdjęć, które złożyły się na wystawę klasową o historii i tradycjach Żydów polskich. Jako dokumentacja projektu powstała natomiast prezentacja multimedialna stworzona ze zdjęć uczniów.
Szkoła:
Technikum w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego
Uczniowie:
I klasa
Nauczycielka:
Monika Niedźwiecka
Ekspert:
Gabriela Nowak
Trenerzy:
Adam Gąsecki, Agnieszka Witkowska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.